- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Одговор МПРР предсједнику Уније сточара сјевера Ми...
Одговор МПРР предсједнику Уније сточара сјевера Милку Живковићу поводом текста у ДН Дан ”Позвао министра Ивановића да новац од Арапа подијели поштеним произвођачима”
Тешко би бригу господина Живковића, предсједника једног пољопривредног удружења, вриједни домаћини могли приписати посвећености послу или неинформисаности о програмима подршке коју даје ресорно Министарство. Нама је јасно да је ријеч о празном еху, очигледно великих фрустрација, након неуспјелих протеста у Подгорици. Зато и не чуди што је по већ устаљеној шеми напао кредитна средства из Абу Даби развојног фонда. Позивамо господина Живковића да објасни својим члановима како су за њих кредитна средства боља од бесповратних средстава? Можда ће га у налету страсти поједини чланови и разумјети, али увјерени смо да већина неће. Позивамо га да појасни својим следбеницима како за сточаре може бити штетно јачање месне индустрије или градња фабрике за прераду млијека? Како за воћаре и повртларе може бити штетна градња хладњаче?
Господин Живковић помиње празне сеоске објекте и јаку жељу сточара да набаве макар пет јуница за почетак, али им држава не да баш кредит из Абу Дабија. А ђе сте били до сада господине Живковићу, када ево три пута продужавамо рок за набаку јуница гдје држава даје 50% средстава бесповратно? Јесте ли то сагорели од жеље или не желите да своје чланове информишете о огласима који су излазили у дневним новинама, емитованим прилозима на телевизијама, датим изјавама, порталима које свакодневно прелиставате и радионицама којима сте присуствовали?
Црногорски сточари и пољопривредни произвођачи имају на располагању довољно новчане подршке за инвестиције у раст производње, модернизацију и постизање конкуретности. Од данас до 2020. године обезбијеђено је 100 милиона еура бесповратне подршке из пројеката ИПАРД-лике, ИПАРД и националног буџета. Предсједник Уније сточара сјевера Милко Живковић нема потребе да брине како ће пољопривредници набавити “стоку, трактор са приколицом, ротациону косачицу, балирку за сијено, комбајн за жито, сијалицу за жито, дрљачу, тањирачу, музилицу и лактофриз за чување млијека”. Нити мора да брине за новац који служи за увећање сточног фонда, повећање засијаних површина, раст конкурентности, започињање прераде на породичним газдинствима, итд. јер сви који без политичких фрустрација и острашћености раде и прате поруке Министартсва пољопривреде, припремају пројекте и развијају своја домаћинства. А они који би да мудрују и да се надгорњавају само губе вријеме.
Кроз пројекте МИДАС и ИПАРД-лике потписано је више од 1.000 уговора о бесповратној подршци. Ниједан са великим, већ сви са малим пољопривредним произвођачима. Сада, по први пут, велики произвођачи имају на располагању повољна кредитна средства за своје инвестиције. Ова средства неће бити подијељена кумовима и пријатељима, како то замишља господин Живковић, већ онима који испуне услове јавног позива. Од инвестиција се очекују раст производње, модернизација и увођење нових технологија, стандарда, отварање нових радних мјеста и ширење тржишта.