Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: тренинг о "Менаџменту и вјежбама симулације у случају сумње на појаву болести Слинавка и Шап"

Објављено: 05.11.2015. 22:00 Аутор: вет уп

У оквиру ИПА 2011 пројекта "Јачање ветеринарских служби Црне Горе” 21. и 22. октобра 2015. године организован је тренинг о "Менаџменту и вјежбама симулације у случају сумње на појаву болести Слинавка и Шап" .

Тренинзи су одржани у Подгорици и Бијелом Пољу, а учесници на тренингу су били службеници Ветеринарске управе, ветеринатрски инспектори из Управе за инспекцијске послове - ветеринарска инспекција, те ветеринари из ветеринарских амбуланти.

Обука је укључивала двије подјединице; теоријску и практичну. Током теоријске обуке, тим лидер пројекта др Федериго Сантини и др Сунчица Бољевић, самостални савјетник у Ветеринарској управи су представили статус болеси у Црној Гори, правни оквир (Правилник о мјерама за спречавање појаве, откривање, сузбијање и искоријењавање болести слинавка и шап (Службени лист ЦГ, бр. 38/2015), План управљања кризним ситуацијама у случају појаве слинавке и шапа (Службени лист ЦГ, бр. 56/2015)), историјат и етиологију болести, клиничке симптоме, процјену старости лезија, дијагнозу – клиничку и лабораторијску, мјере и поступања у случају сумње и потврде болести, епизоотиолошко испитивање, услове за спровођење хитне вакцинације као и практични приручник за ветеринаре у случају сумње и појаве епидемије болести слинавка и шап.

Учесници су потом имали прилику да учествују у вјежбама симулације на фармама у близини Бијелог Поља (Бистрица) и Подгорице (Доња Горица) гдје су демонстриране практичне процедуре и мјере које се примјењују у случају сумње на болест слинавка и шап.уз активно учешће свих лица присутних на тренингу.

Учесници су показали велико интересовање за ову тему и интеракција и размијењена искуства између колега је била на завидном нивоу на задовољство како учесника тако и предавача. 

Да се подсјетимо:

Слинавка и шап спада у нарочито опасне заразне болести, и једна је од најконтагиознијих заразних болести од које обољевају папкари (говеда, свиње, овце, козе, јелене, лосове, антилопе и бизоне,…) Болест се ријетко јавља код других врста животиња и код људи. Карактерише је веома нагло и брзо ширење.

Појава ове болести изазива велике негативне социо-економске посљедице за државу и шире окружење и може довести до угрожавања опстанка популације домаћих папкара: говеда, оваца, коза и свиња. Појава болести доводи до ограничавања унутрашње и међународне трговине овим врстама производних животиња и производима животињског поријекла.

Узрочник болести је високопатеогени РНК вирус који припада породици Пицорнавиридае, род Апхтовирус. Постоји седам имунолошки и серолошки различитих типова вируса слинавке и шапа (А,О,Ц, САТ1, САТ2, САТ3 и Асиа 1) од којих сваки има више типова за које не постоји унакрсна заштита.

Типови А-О-Ц су распрострањени широм Јужне Америке, Сјеверне Африке и на Средњем Истоку; у Централној и Јужној Африци је присутан тип САТ; тип Азија је присутан на Далеком Истоку, иако је било изолованих случајева у Турској и Грчкој. У 2001.години је избила озбиљна зараза слинавке и шапа у Европи која је захватила Енглеску, Ирску, Холандију и Француску, проузрокована О1 серотипом вируса.

Слинавка и шап је високозаразна болест која се преноси кретањем заражених или контаминираних животиња, производа, људи али и путем вјетра. Заражене животиње продукују велике количине вируса, чак и прије појаве симптома болести. Болест се преноси директним и индиректним контактом. Вирус је јако отпоран у окружењу гдје је присутна болест и унутар исте фарме се може лако проширити између различитих сектора, путем лица, алата, сламе и ђубрива. Значајну улогу играју живи вектори (људи) и неживи вектори (возила, опрема). Вирус слинавке и шапа се може ширити ваздухом, посебно у умјереним зонама, до 60 километара копном и 300 км морем. У случају повољних климатских и услова средине и услијед присуства заражених животиња, вирус се преноси аеросолом као и путем вјетра на велике удаљености.

На инфекцију су најпријемчљивија говеда, затим свиње па овце и козе.

Свиње појачавају инфекцију и утичу на масовну продукцију вируса респираторним путем, путем аеросола. Овце и козе могу испољавати благе и неуочљиве клиничке симптоме и зато могу имати значајну улогу у одржавању и ширењу инфекције.

Болест се манифестује фебрилним стањем и појавом карактеристичних везикула (афти) и ерозија на слузокожи уста, језику, носном огледалу, кожи млечне жлезде, између папака и на круни папака. Болест може да има и малигни ток, углавном код младих животиња и он се манифестује дегенерацијом скелетних мишића и срца и завршава угинућем. Код дивљих папкара инфекције су субклиничке. Код људи болест протиче у благој форми са брзим оздрављењем.

Забрањен је терапијски третман – лијечење или давање хиперимуних серума против слинавке и шапа као и вакцинација животиња, осим у случајевима и на начин прописаним Правилником о мјерама за спрјечавање појаве, откривање, сузбијање и искоријењавање болести слинавка и шап (Службени лист ЦГ, број 38/15).

У случају појаве слинавке и шапа спрјечавање појаве и искорјењивање врши се спровођењем мјера у складу са Планом управљања кризним ситуацијама у случају појаве слинавке и шапа (Службени лист ЦГ, бр. 56/2015) и Правилником о мјерама за спрјечавање појаве, откривање, сузбијање и искоријењавање болести слинавка и шап.

На основу расположивих података, ова болест никада није забиљежена у Црној Гори.

Слинавка и шап је регистрована на подручју бивше заједнице 1996.године на територији Косова. Ефикасним стручним ветеринарско санитарним и зоохигијенским и другим заштитним мјерама спријечена је појава и уношење болести са територије Косова.

Црна Гора од 2006. године има статус државе званично слободна од слинавке и шапа, без вакцинације, добијен од стране Међународне организације за здравље животиња ( Wорлд Органисатион фор анимал хеалтх-ОИЕ).

Овдје можете преузети:

         Правилник о мјерама за спрјечавање појаве, откривање, сузбијање и искоријењавање болести слинавка и шап (Службени лист ЦГ, број 38/15)

         Правилник о мјерама за спрјечавање појаве....пдф

         План управљања кризним ситуацијама у случају појаве слинавке и шапа (Службени лист ЦГ, бр. 56/2015)

         План управљања кризним ситуацијама у слуцају појаве слинавке и шапа.пдф

         Приручник за ветеринаре у случају сумње и појаве болести слинавка и шап

         Прируцник за ветеринаре СИШ.пдф

 





Да ли вам је садржај ове странице био од користи?