Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Прес конференција: Изјава савјетнице за односе с јавношћу УПМУП Тамаре Поповић: Међународни предмет „Френклин“: Пет лица осумњичено да је на нашој територији ставило у промет 246 фалсификованих новчаница од по 100 УСД

Објављено: 11.11.2015. 20:22 Аутор: УП
Службеници Управе полиције МУП-а – Одсјека за сузбијање привредног криминалитета су, у сарадњи и по налогу тужилаштва, реализовали активности у оквиру међународног предмета „Френклин“ који се односи на откривање, спрјечавање и сузбијање фалсификовања новца на међународном нивоу, у оквиру којег су јуче поднијели кривичне пријаве против пет лица – два држављанина Републике Србије и три црногорска држављанина, због основа сумње да су на нашој територији починили кривично дјело фалсификовање новца. 

Међународни предмет под кодним називом „Френклин“ реализовале су полиције пет држава – Црне Горе, Србије, Румуније, Хрватске и Босне и Херцеговине, уз учешће СЕЛЕЦ Центра у Букурешту. Активности у оквиру овог предмета су се на нашој територији реализовале у кооридинацији и по налогу тужилаштва.

Полицијско – тужилачке активности спроведене у Црној Гори указују на сумњу да је пет лица процесуираних код нас на територији Црне Горе ставило у оптицај укупно 246 фалсификованих новчаницас у апоенима од по 100 америчких долара, чиме су за себе прибавили противправну имовинску корист од око 18.000 еура.

Наиме, четири лица – један србијански и три наша држављанина сумњиче се да су, од 26. августа до 18. децембра 2014. године, у Подгорици и Бару ставила у оптицај укупно 163 фалсификоване новчанице у апоенима од 100 америчких долара, чиме су за себе прибавили противправну имовинску корист од око 12.000 еура. Једно лице, црногорски држављанин, се сумњичи да је 26. августа 2014. године у Будви у промет ставио 83 фалсификоване новчанице у апоенима од по 100 америчких долара чиме је прибавио за себе скоро 6.000 еура.

Конкретно, Д.Д. (33) из Новог Сада, са пребивалиштем у Темерину, и Ј.В. (25) из Подгорице сумњиче се да су 30. августа 2014. године у пословници Поште Црне Горе у Подгорици ставили у промет 96 фалсификованих новчаница у апоенима од по 100 америчких долара, чијом су конверзијом добили 6.961,62 еура, за који износ је и оштећена Пошта Црне Горе. 

Сумња се и да је Ј.В, 29. октобра 2014. године, заједно са Љ.Ђ. (25) из Подгорице, у промет ставио још двије фалсификоване новчанице од по 100 УСД на начин што их је такси возач једне фирме преузео и на бензинској пумпи у Блоку В у Подгорици их за њих конвертовао за 120 еура.

С.К. (20) из Бара, са пребивалиштем у Подгорици, сумњичи се да је 01. септембра 2014. године, у пословници Поште Црне Горе у Подгорици, у оптицај ставио 14 фалсификованих новчаница у апоенима од по 100 УСД, за које је конверзијом валуте добио 1.019, 31 еуро, за који износ је и настала штета по Пошту Црне Горе. Ово лице се сумњичи и да је истог дана у Бару, такође у пословници Поште, ставио у промет 50 фалсификованих новчаница у апоенима од по 100 УСД, за које је добио 3.640,41 еуро, а за који износ је и настала штета по Пошту Црне Горе.

Љ.Ђ. је, како се сумња, 29. октобра 2014. године возачу једне такси фирме услугу превоза платио фалсификованом новчаницом у апоену од 100 долара, по основу чега је добио кусур од 70 еура.

Службеници овог Одсјека су такође, у оквиру међународног предмета „Френклин“, у одвојеној активности процесуирали још једно лице. Наиме, С.С. (30) из Новог Сада сумњичи се да је 26. августа 2014. године у пословници Поште Црне Горе у Будви у промет ставио 83 фалсификоване новчанице у апоенима од по 100 УСД, чијом конверзијом је добио 5.978,67 еура, за који износ је и настала штета по Пошту Црне Горе.

По налогу надлежног тужиоца, кривична пријава против Д.Д, Ј.В, С.К. и Љ.Ђ. поднијета је Основном државном тужилаштву у Подгорици, док је кривична пријава против С.С. по налогу тужиоца поднијета Основном државном тужилаштву у Котору.

Међународни предмет „Френклин“ се спроводио у пет земаља, а полицијске активности и међународна полицијска сарадња у овом предмету је трајала скоро годину дана. Активности у оквиру овог предмета су у другим државама реализоване у претходном периоду. Реализацијом полицијско – тужилачких активности на нашој територији заокружена је и реализација међунаородног предмета „Френклин“. 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?