- Влада Црне Горе
Саопштење са 136. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 136. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе, на данас одржаној 136. сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, утврдила је Приједлог закона о буџету за 2016. годину. Буџет, чија је главна одлика изражена развојна компонента, планиран је у износу од 2.125 милиона еура. Од укупног износа за текућу потрошњу планирано је 773 милиона еура, капиталну потрошњу 335 милиона, буџет државних фондова 626 милиона и трансакције финансирања издатака 391 милион еура. У расправи је наглашено да се најзначајније промјене, у односу на ранији период, тичу финансирања развојних пројеката, чија реализација треба да покрене динамичан економски раст и ширење пореске основице, што ће бити основни елеменат одрживости јавних финансија у наредној години.
Приједлог буџета, као најзначајнији инструмент фискалне и економске политике, конципиран је на смјерницама макроекономске политике и реалним економским потенцијалима наше државе и усмјерен ка реализацији основних циљева економске политике: раст животног стандарда грађана, већи степен запошљавања, уз већу наплату јавних прихода, што је, како је истакнуто током расправе, могуће постићи једино ефикасном валоризацијом бројних неискоришћених природних ресурса. У циљу веће фискалне одрживости, Влада ће и у наредној години наставити спровођење снажних мјера фискалне консолидације, кроз повећање прихода и даљу рационализацију јавне потршње, али и наставак интензивне борбе против сиве економије, са посебним фокусом на тржиште рада и тржиште акцизних производа
Планирани дефицит текуће порошње од 0,75 одсто пиближава се уравнотежењу приходне и расходне стране, док је укупан дефицит од 7,15 доминантно исказан у дијелу развојних пројеката, односно капиталном буџету и односи се, највећим дијелом, на изградњу приоритетне дионице аутопута Смоковац – Увач – Матешево.
Одрживост јавног дуга, који ће према буџетским пројекцијама износити око 68,5 одсто, остаје приоритет фискалне политике и у наредном периоду. У том циљу, унапријед су дефинисани модели управљања јавним дугом и његовог враћања у дозвољене оквире у предвиђеним роковима.
Поред осталог, у 2016. години планирано је усклађивање пензија према важећим и пројектованим макроекономским индикаторима који имају утицај на висину пензије, а пореска стопа за бруто зараде изнад националног просјека од 720 еура биће смањена за са 13 на 11 одсто.
СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ