Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Инвестициони комитет за Југоисточну Европу

Објављено: 17.11.2015. 22:21 Аутор: м
Приједлози за конкретне пројекте у области конкурентности и инвестиционе политике, туризма и пољопривреде као и правни аспекти и бенефити закључивања мултилатералних инвестиционих споразума, биле су главне теме 18. састанка Инвестиционог комитета за Југоисточну Европу (СЕЕИЦ) који је одржан данас у Подгорици у организацији Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ) и Министарства економије, као копредсједавајућег за 2015. годину. 
m

На састанку су презентоване и кључне активности у оквиру Радних група за пољопривреду и туризам по питању креирања регионалне брендинг стратегије. Разматране су и планиране активности у вези формирања Радне Групе за индустријску политику и постизања договора око формулације трећег приоритетног сектора за унапређење сарадње земаља ЈИЕ. Истакнут је значај повезаност земаља ЈИЕ и Турске, а с тим у вези презентована је студија о потенцијалној пословној сарадњи, као и бенефити успостављања регионалних економских зона. Наглашено је да је Турска једна од четири кључна инвестициона партнера земаља ЈИЕ, поред Италије, Њемачке и САД. 


Такође, наведено је да ће Студија конкурентности коју припрема ОЕЦД презентовати квантитативне и квалитативне индикаторе који су у претходном периоду прикупљени од стране ресорних министарстава и агенција земаља региона, и биће објављена у фебруару 2016. Значајно је напоменути да су презентоване и активности РЕСПА-е које се односе на реализацију циљева у дијелу стуба Управљања усмјерено на раст, а такође и важност јачања административних капацитета земаља ЈИЕ.


Такође, на крају је конципиран и предлог Министарске декларације, чије је усвајање планирано за 09. децембар 2015. године на Министарској конференцији Инвестиционог комитета за Југоисточну Европу, која ће се одржати у Бечићима.


Састанку су присуствовали представници Министарстава економије Албаније, Босне и Херцеговине, Србије, Македоније, Хрватске, Косова, Црне Горе, Агенција за промоцију инвестиција наведених земаља, ЦЕФТА секретаријата, ОЕЦД-а, РеСПА-е, СЕЕЦЕЛ-а, Фондације за економска истраживања Турске (ТЕПАВ) и РЦЦ секретаријата.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?