Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ:Министарство здравља донијело Информатор за здравствене раднике о трговини људима

Објављено: 25.11.2015. 21:46 Аутор: ПР служба Министарства здравља
Министарство здравља припремило је Информатор за здравствене радника о трговини људима, у циљу ефикасне борбе против трговине људима,која је дифинисана Акционим планом за имплементацију Стратегије за борбу против трговине људима за 2015. годину и Споразумом о сарадњи између државних институција (ГСВ-Канцеларије за борбу против трговине људима, Врховног државног тужилаштва, Врховног суда, Министарства унутрашњих послова - Управе полиције, Министарства здравља, Министарства рада и социјалног старања, Министарства просвјете, ЈУ Центар за подршку дјеци и породици Бијело Поље, Црвени крст Црне Горе) и шест невладиних организација. Споразум предвиђа сарадњу на превенцији, идентификацији, едукацији, пријављивању и кривичном гоњењу извршилаца и заштити потенцијалних жртава трговине људима, уз пуно поштовање њихових људских права, с циљем обезбјеђивања физичке, психолошке, здравствене, социјалне и дјечије заштите и олакшавања њихове интеграције у ново друштво, односно реинтеграције у случају добровољног повратка у земљу поријекла.
Трговина људима представља један од најгрубљих примјера кршења људских права ради стварања илегалног профита, тако што се жртвама ограничава могућност кретања, онемогућава комуникација са породицом и околином, те се у таквим околностима на различите начине искоришћавају. Због глобалне распрострањености трговине људима не постоји ни једна земља на свијету која је имуна на ову негативну појаву савременог друштва, тако да ни Црна Гора није изузетак. Ипак, сходно оцјенама релевантних међународних субјеката и званичним статистичким подацима, Црна Гора је углавном земља транзита, а у значајно мањој мјери земља поријекла или земља крајње дестинације за жртве трговине људима, са доминантним обликом сексуалне експлоатације.
Основна идеја којом се Министарство здравља руководило у изради Информатора је да се здраствени радници ближе информишу о самом појму трговине људима, индикаторима за рано препознавање жртава трговине људима, као и препорукама СЗО у овој области. У изради овог документа Министарство здравља је сарађивало са Канцеларијом за борбу против трговине људима, Министарством унутрашњих послова и Министарством рада и социјалног старања, као институцијама које су релавантне у овој области и све ове институције сагласне су са текстом Информатора.
Здравствени радници свој допринос у борби против трговине људима могу дати тако што ће своја знања и вјештине употријебити да, поред постављања дијагнозе и лијечења актуелног здравственог проблема, активно радити на препознавању потенцијалних случајева трговине људима и што ће сваки такав случај пријавити надлежним државним органима, у прописаној процедури, прије свега полицији. Ова обавеза, када су у питању кривична дјела за која се поступак води по службеној дужности у која, поред осталих спада и трговина људима, утемељена је у Закону о кривичном поступку.
У припреми Информатора коришћена су важеће законске одредбе, затим примјери добре праксе из окружења и документи који третирају ову област, а које су објавиле релевантне институције из Црне Горе и окружења, као и Свјетска здравстевна организација и УНИЦЕФ.

Информатор можете преузети кликом ОВДЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?