Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић отворила је Конференцију: Развој друштвеног предузетништва у Црној Гори

Објављено: 08.12.2015. 17:18 Аутор: мрсс
Министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић отворила је данас, 08.12.2015. године Конференцију: Развој друштвеног предузетништва у Црној Гори.




Захваљујем на позиву да учествујем на конференцији о развоју социјалног предузетништва у Црној Гори.

Социјално предузетништво се све више сматра новим инструментом који ће допринијети већој социјалној укључености и инклузији, као и већој активацији најрањивијих група становништва.

У Црној Гори још увијек није развијен концепт, односно Стратегија развоја социјалног предузетништва, те на овом пољу и није било значајнијих активности. 

Активности које су се до сада спроводиле, биле су само на пројектној основи и уз неразумијевање самог концепта социјалног предузетништва и онога што он заиста представља.

Досадашња размишљања о концепту развоја социјалног предузетништва кретала су се у два правца, са израженом дилемом, да ли у стратешком и законодавном смислу ићи у развој социјалног предузећа (социјалне задруге-кооперативе) или успостављати правни оквир за развој социјалног предузетништва и социјалног предузећа у ширем смислу.

Успостављање социјалног предузетништва у Црној Гори може допринијети отварању алтернативних нових радних мјеста, и то посебно за оне који су припадници најрањивијих група становништва, а које ће допринијети смањењу сиромаштва кроз искориштавање потенцијала у заједници, те може постати покретач локалног развоја и генератор креирања нових радних мјеста у Црној Гори.

Међутим да би се реализовао овај концепт потребно је осигурати јасну дефиницију социјалног предузетништва и социјалних предузетника, размотрити могућности увођења пореских олакшица за исте, осигурати образовање и информисање о социјалном предузетништву, како за саме предузетнике, тако и за најширу јавност, која ће тако бити упозната с његовим предностима и у значајној мјери допринијети и његовом развоју. 

У наредном периоду у оквиру потписаног Меморандума о разумијевању између Владе Црне Горе и социјалних партнера и МОР-а, кроз реализацију Програма достојанственог рада 2015-2017., а у оквиру проритета који се односи на Подстицање повољног окружења за одржива предузећа, МОР ће покушати да развије инструменте за развој предузетништва и социјалне економије у Црној Гори. На основу тако развијених инструмената приступиће се даљем разматрању модела социјалне економије.

Ово ће уједно допринијети остварењу стратешких циљева који се односе на јачање социјалне кохезије, борбу против сиромаштва, већем запошљавању, и то најосетљивијих група кроз интеграцију социјалних или друштвених, економских и еколошких циљева.

Са друге стране, у оквиру већ постојећих важећих прописа који се односе на лица са инвалидитетом, постоји одређени концепт за даљи развој неког вида социјалних предузећа, али који још увијек нијесу заживјели код нас. Тако је Законом о професионалној рехабилитацији и запошљавању лица са инвалидитетом предвиђена могућност оснивања Установе за професионалну рехабилитацију, Радног центра, те Заштитне радионице.

У овом контексту Влада разматра и могућност оснивања Центра за радну интеграцију теже запошљивих лица, као прве установе овог типа у Црној Гори.
На крају, можемо истаћи да је социјално предузетништво концепт који уједињује жељу за рјешавањем друштвених проблема и остваривањем добити и, као такав може представљати значајан корак у развоју хуманијег и толерантнијег друштва и друштвено-економских односа.

Захваљујем на пажњи и желим вам успјешан рад на данашњој конференцији.



ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?