Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Од почетка акције „Петарда“ заплијењено око 30.000 петарди и 156 ватромета; заштитимо дјецу од повреда поштујући законске прописе

Објављено: 22.12.2015. 20:01 Аутор: УП
Службеници Управе полиције МУП-а су у посљедњих седам дана, од почетка акције „Петарда“, заплијенили око 30.000 комада разних врста петарди и 156 већих ватромета. У овом периоду није регистрован ниједан случај поврјеђивања лица употребом или нестручним руковањем пиротехничким средствима.

Сектор полиције опште надлежности Управе полиције МУП-а је, заједно са центрима и одјељења безбједности, започео спровођење акције „Петарда“ 16. децембра 2015. године, а акција ће се реализовати до 15. јануара 2016. године.

Акција „Петарда“ усмјерена је на спрјечавање недозвољене трговине и злоупотребе пиротехничких средства, што је посебно присутно у вријеме новогодишњих и божићних празника. Акцију спроводе полицијски службеници јавног реда и мира уз потребно учешће саобраћајне и криминалистичке полиције.

Полицијски службеници, као и претходних година, превентивне и репресивне активности у оквиру акције „Петарда“ спроводе на територији цијеле државе, а такође су и ове године као и прошле формирани и оперативни тимови у које су, осим службеника полиције, укључени и партнери са нивоа локалне заједнице – превасходно представници инспекцијских служби, комуналне полиције, школа, домова здравља, НВО, медија и др. Такође је, подсјећамо, прошле године сходно потписаном Меморандуму о сарадњи између Министарства унутрашњих послова и Управе за инспекцијске послове, формирано и Координационо тијело које чине службеници ова два органа, а које се, између осталог, бави овом проблематиком током предузимања заједничких активности у оквиру ове акције на терену.

Циљ наведених активности које Управа полиције МУП-а спроводи у сарадњи са другим надлежним органима и институцијама јесте да се превентивно дјелује на посљедице до којих нестручно руковање петардама и другим пиротехничким средствима може довести, као да се у циљу безбједног руковања овим средствима заплијене и уклоне из промета наведена средства која се нелегално стављају у промет, будући да таква средства немају атест, гаранцију и упутство о употреби, а често су лошег квалитета, непоуздана и неисправна.

Будући да петарде и друга пиротехничка средства углавном користе дјеца и млађа популација, контроле употребе и промета ових средстава се врше и у близини школа, спортских објеката, као и других мјеста гдје се најчешће окупљају дјеца и омладина школског узраста. У току акције биће контролисана и возила у саобраћају, као и објекти у којима се могу складиштити или продавати пиротехничка средства.

Ова проблематика регулисана је чл. 403 Кривичног законика (недозвољено држање оружја и експлозивних материја) и чланом 13 Закона о јавном реду и миру. Службеници Управе полиције МУП-а ће стога надлежним органима подносити одговарајуће пријаве – кривичне или прекршајне против лица која буду осумњичена за кршење законских прописа из ове области.

Иако од почетка спровођења акције „Петарда“ није регистрован ниједан догађај у вези са поврјеђивањем лица употребом пиротехничких средстава, један такав случај и то поврјеђивања малољетног лица употребом пиротехничких средстава регистрован је прије мјесец дана. Наиме, малољетник стар 15 година је 18. новембра 2015. године примљен у Медицински центар Никшић, о чему је Центар безбједности Никшић обавијештен. Костатовано је да је активирањем пиротехничког средства задобио повреду руке, те да је у питању лакша тјелесна повреда. О догађају је обавијештен замјеник Основног државног тужиоца у Никшићу, а полицијски службеници ЦБ Никшић су, сходно прикупљеним оперативним сазнањима и прибављеној наредби судије за истрагу Основног суда у Никшићу, у вези са околностима набавке пиротехничког средства и његовог коришћења од стране малољетника, извршили претрес једне трговинске радње, гдје су пронашли 27 комада ватромета и 1.432 комада петарди разних врста. Предметна пиротехничка средства су, уз издату потврду, одузета а надлежни тужилац је наложио да се упуте на вјештачење у Форензички центар, након чега ће се изјаснити о правној квалификацији дјела.

У току прошле акције „Петарда“, спровођене у периоду од 16. децембра 2014. до 15. јануара 2015. године, регистровано је пет случајева повређивања лица употребом ватромета и других пиротехничких средстава а у питању су биле лакше тјелесне повреде. Полицијски службеници станица полиције су у том периоду, у сарадњи са инспекцијским службама, одузели 34.584 петарди и 98 ватромета, који су се налазили у нелегалном промету. Против лица која су се бавила нелегалним прометом пиротехничких средстава поднијете су двије кривичне пријаве према надлежним тужилаштвима.

Подсјећамо да су сва пиротехничка средства, према Закону о експлозивним материјама (,,Сл.лист ЦГ“ бр.49/08 и 31/14) подијељена у ИВ разреда. Пиротехничка средства која припадају разреду И (пиротехничке играчке) могу се продавати током цијеле године оним лицима која су старија од 16 година. Када је ријеч о пиротехничким средствима разреда ИИ (средства за мале ватромете), њихова продаја дозвољена је у одређеном периоду у току године, и то у интервалу од 20. децембра до 15. јануара, а могу их купити само лица старија од 18 година. У том смислу, Законом о експлозивним материјама прописане су новчане казне за физичка и правна лица која ван прописаног периода продају или употребљавају петарде и друга пиротехничка средства која подлијежу временским ограничењима. Утврђене новчане казне крећу се од 1.500 до 16.000 еура за правна, односно од 200 до 550 еура за физичка лица.

Користимо прилику да упутимо апел грађанима, првенствено родитељима, да поштују прописе који се односе на безбједно руковање пиротехничким средствима, како бисмо заштитили дјецу од повреда, опекотина, оштећења слуха и других посљедица које нестручно руковање овим средствима може да изазове.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?