- Влада Црне Горе
Министарство финансија Реаговање Министарства рада и социјалног старања п...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање Министарства рада и социјалног старања поводом текста „Дамјановић: 20.000 захтјева јер се пензије мијењају накнадама“, објављеног у ДЛ „Побједа“ 01.02.2016. на страни бр. 7
Објављено: 01.02.2016. • 22:21 Аутор: мрсс
Допуном Закона о социјалној и дјечјој заштити прописано је право на накнаду по основу рођења троје или више дјеце. Предлагач закона је посланик Александар Дамјановић.
Одредбе закона су у колизији са појединим одредбама Закона о социјалној и дјечјој заштити и евидентно је да прописана права не спадају у област социјалне и дјечје заштите. Тако нпр. чланом 6 Закона о социјалној и дјечјој заштити прописано је да је свако дужан да радом, приходима и имовином створи услове за задовољавање животних потреба, као и за спрјечавање социјалне искључености чланова породице, посебно дјеце и других чланова који нијесу у могућности да се сами о себи брину.
Међутим, накнада за жене које су родиле троје или више дјеце остварује се без услова у погледу прихода и имовине породице, већ је услов број дјеце и радни стаж који је услов за остваривање права на пензију а не за материјално давање из социјалне и дјечје заштите. Закон даје акценат само на рађање дјеце без обзира ко је водио бригу о дјеци. Закон даје могућност да право остварују и жене које нису водиле бригу о дјеци већ су их само родиле, а дјецу је подизао отац дјеце или су дјеца била на породичном смјештају-хранитељству или смјештена у институцију. У складу са одредбама Породичног закона отац и мајка врше родитељско право равноправно. У вези наведеног, не стоје наводи из коментара да су прописана права сатисфакција и признања мајкама које су родиле троје или више дјеце, јер то није предмет социјалне и дјечје заштите и награда на име сатисфакције и признања не може бити право из социјалне и дјечје заштите.
У претходном периоду грађани су се обраћали са многим питањима Министарству рада и социјалног старања као нпр. што је опредијелило предлагача закона да утврди минимум 15 или 25 година радног стажа за остваривање права а не неке друге године радног стажа; да жена са троје дјеце која је на евиденцији незапослених лица најмање 15 година може остварити право а жена која има исти број дјеце и најмање 15 година радног стажа не може остварити право; да се закон не примјенује на жене које су родиле троје или више дјеце а које су живјеле на селу и нису биле у радном односу или на евиденцији незапослених лица.
Такође не стоје наводи, који су потенцирани у наслову и у самом тексту, да је број од 20.000 захтјева прије свега условљен великим бројем жена корисница пензије које су одустале од исплате пензије да би оствариле право на накнаду а што је, како је наведено опредјељење Владе. Наиме, до сада је евидентирано 3.026 захтјева за обуставу исплате пензије, што у сваком случају није број који је у већој мјери утицао на поменути број подносилаца захтјева на накнаду.
У тексту закона користи се термин ”радни стаж” који не постоји у Закону о раду и прописима из области пензијског и инвалидског осигурања.
Коментар који је дат у тексту, да за остваривање права на накнаду треба узимати и радни стаж остварен у иностранству сматрамо неоснованим.
Наиме, право је сваке државе да уређује област социјалне и дјечје заштите. Признавање радног стажа оствареног у иностранству мора бити прописано законом или међународним споразумом који доноси Скупштина Црне Горе у форми закона о потврђивању међународног споразума. С тим у вези, признавање радног стажа из иностранства за остваривање права на пензију регулисано је споразумима о социјалном осигурању са 25 држава.Такође, предмет међународих споразума о социјалном осигурању је и остваривање права на додак за дјецу, као права из дјечје заштите.
Све ово јасно показује да за остваривање права на накнаду по основу рођења троје или више дјеце нема законског основа, јер та могућност није предвиђена међународним споразумима о социјалном осигурању, којим је регулисана могућност остваривања само права на додатак за дјецу.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?