Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Министарка Ковачевић отворила Радионицу на тему „Израда политика заснованих на подацима у корист све дјеце у Црној Гори“

Објављено: 02.02.2016. 18:38 Аутор: мрсс
Министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић и шеф представништва УНИЦЕФ-а за Црну Гору Бенџамин Перкс, отворили су радионицу о изради политика заснованих на подацима. 

Министарка Ковачевић је презентовала Пројекат „Социјални картон – Интегрисани информациони систем социјалног старања“ који спроводи Влада Црне Горе у сарадњи са УНДП-ем.

Професорица Франциска Гасман са Мастрихт универзитета одржала је радионицу намијењену представницима Министарства рада и социјалног старања, Завода за социјалну и дјечју заштиту и директорима центара за социјални рад. 

Говор министарке Ковачевић:

Уважена г-ђо Гасман,
Уважени г-дине Перкс,
Поштоване даме и господо:

Пројекат „Социјални картон – Интегрисани информациони систем социјалног старања“ који спроводи Влада Црне Горе у сарадњи са УНДП-ем представља кључни дио процеса реформе социјалне и дјечје заштите и има за циљ да подржи пословне процесе у систему социјалног старања, односно да омогући стварање јединственог "социјалног картона" грађана укључених у програме социјалне и дјечје заштите.

Пројекат „Социјални картон“ се односи на грађане који су већ остварили права из социјалне и дјечје заштите, као и на оне који ће тек поднијети захтјев за остваривања ових права. 

Систем тренутно одржава интероперабилност са десет информационих система државних институција, а на овај начин, центрима за социјални рад су доступни сви документи за утврђивање подобности за остваривање права на материјална давања из социјалне и дјечје заштите.

Социјални картон, за постојеће и будуће кориснике права из социјалне и дјечје заштите, је значајан са више аспеката. Прије свега, смањују се административни трошкови подносилаца захтјева, јер се у центрима за социјални рад ради по принципу "све на једном мјесту", повећава се транспаретност поступка и побољшава мониторинг и праћење потреба социјално угрожених категорија. 

Систем ће омогућити бољи увид у то ко су корисници система, филтрирати оне који не испуњавају услове и омогућити уштеде у административним трошковима. Систем ће осигурати прецизнију идентификацију циљних група, дефинисање одговарајућих и мјерљивих активности, боље праћење утрошених средстава и праћење учинака које циљани програми имају на социјално угрожене групе.

Систем такође генерише податке о лицима која не испуњавају захтјеве подобности (и разлоге за то), као и обрасце у примањима, социјалној ситуацији, географском положају и другим друштвено-демографским карактеристикама подносилаца захтјева. Ови подаци могу пружити врло вриједне информације за формулисање социјалне политике, праћење спровођења и процјену учинка социјалних политика. 

По успјешно спроведеној имплементацији Фазе И, одлучено је да се приступи изградњи Фазе ИИ: Интегрисани информациони систем социјалног старања. Рок за реализацију Фазе ИИ је септембар 2017. године, а укупна вриједност пројекта је 1.2 милона еура. У оквиру Фазе ИИ ће се реализовати развој информационих система установа социјалне и дјечје заштите који ће бити повезани са информационим системом центара за социјални рад, а такође ће се реализовати и размјена података са ресурсним центрима и секретаријатима за социјално старање локалних самоуправа. 
Циљ овог пројекта није само да се технички омогући електронска размјена података међу институцијама, него да се унаприједи реформа укупног система социјалног старања, а временом ће он бити подршка цјелокупном радном процесу и креирању социјалне политике на основу доступних података. 

Желим вам успјешан рад на данашњој радионици.









ПР служба Министарства рада и социјалног старања


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?