- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине ВЛАЖНА СТАНИШТА ЗА НАШУ БУДУЋНОСТ - ОДРЖИВО КОРИШЋ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
ВЛАЖНА СТАНИШТА ЗА НАШУ БУДУЋНОСТ - ОДРЖИВО КОРИШЋЕЊЕ РЕСУРСА
Објављено: 02.02.2016. • 19:49 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Свјетски дан влажних станишта обијежава се 2. фебруара и то сваке године са темом којом се скреће пажња на одређену вриједност или проблем влажних станишта. Ове године тема Рамсар секретаријата „Влажна станишта за нашу будућност – одрживо коришћење ресурса“ је у складу је са опредељењем Црне Горе за одрживо коришћење улцињске солане као будућег Рамсар подручја.
У том контексту, а у складу са међународним обавезама, прије свега Конвенцијом о влажним стаништима - Рамсар конвенцијом, предузели смо иницијалне кораке у циљу заштите Солане на међународном нивоу, водећи се тиме да одрживост мора бити једини концепт развоја у Црној Гори и једини приступ за улагање у развој заштићених подручја.
Напомињемо да данас Рамсарска конвенција има 169 земаља потписница, док се на Рамсар листи налазе 2 224 влажна станишта од међународног значаја. На територији Црне Горе налазе се два подручја од међународног значаја: Скадарско језеро, уписано на Листу 15. децембра 1995. године и Тиватска солила, уписана на листу 31. јануара 2013.године. Укупна површина ових подручја износи 20 150 ха.
Како је 2016. година година одрживог коришћења ресурса, то представља прилику за све нас да озбиљно и одговорно сагледамо са каквим се изазовима свијет сусреће када је у питању одрживо управљање истима. Оно што је извјесно је да наша улога у очувању ресурса треба да буде усмјерена на развијање механизама заштите и одрживог коришћења влажних станишта, кроз заједничку имплементацију активности свих субјеката на локалном, националном, регионалном и међународном нивоу.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?