Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министарство опредијељено за заштиту Солане

Објављено: 06.02.2016. 00:07 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Проглашење неуставном Одлуке о измјени и допуни Просторног плана Црне Горе до 2020. године у контексту заштите улцињске солане биће свакако одговорно сагледано, са нагласком да: ово министарство нема мандат, те тиме ни намјеру да коментарише одлуке суда. Истовремено, цијенећи важност овог подручја, јасно опредјељење Министарства и других ресорних институција за заштиту овог локалитета је неспорно. Оно је до сада много пута предочено како како домаћој тако и међународној јавности. У том правцу иду сви плански документи које предлаже ово Министарство, или на које даје мишљење, баш као и планови да се управо са улцињском соланом представимо на овогодишњем Бијеналу архитектуре у Венецији, дајући тако додатну међународну, одрживу димензију овом комплексном питању.

Даље, предметном судском одлуком, не утиче се на процес заштите у планским документима нижег реда. Стога наглашавамо да управо Нацрт Просторног плана посебне намјене за обално подручје, предвиђа заштиту овог локалитета и изградњу комплементарних туристичких садржаја (посматрања флоре и фауне и еко ризорт) на једном мањем дијелу Солане, на којем и сада постоји градјевинско подручје површине око свега 6ха (од укупно скоро 1500ха колико обухвата цијела Солана), те нема ни говора о било каквим великим туристичким или другим капацитетима у оквиру локалитета Солане о којима се у јавности говори. На тим принципима израђен је и Просторни план општине Улцињ који је у фази Предлога. На крају, и сами државни план није предвиђао претварање комплекса Солане у грађевинско подручје. Појашњења ради, истичемо да Нацрт Просторног плана за обално подручје, који је сада у фази јавне расправе, предвиђа ширу развојну туристичку зону од 70 ха, али она највећим дијелом обухвата простор ван граница Солане.

Дакле, нико нити од општине нити од Министарства не може тражити издавање било какве грађевинске дозволе за овај простор, јер, у складу са горе наведеним, не постоје плански предуслови за тако нешто.

Често се у јавности могло чути и да се процес стављања Солане под заштиту одлаже. Напротив. Цијенимо да сви морамо бити свјесни да је, управо због важности овог простора изграђеног 1934., редосљед корака у току процеса заштите кључан. Наиме, овај локалитет захтијева како заштиту, тако и његово одрживо управљање, обзиром да је ријеч о вјештачком екосистему, који не може опстати сам од себе тј. одржава се уз човјекову помоћ. Тако је намјера Министарства да додатно унаприједи цијели поступак проглашења Солане заштићеним подручјем, посебно са аспекта управљања тим подручјем, укључујући и средства за управљање. Само тако ћемо избјећи да процес заштите буде оптерећен евентуалним одштетним захтјевима (као што је то био случај са Тиватским солилима), који би могли да представљају велику финансијску обавезу за Црну Гору тј. будућег управљача.

Прецизности ради, истичемо да дио Нацрта Одлуке о проглашењу Солане спомеником природе општине Улцињ, која представља основу за ставјање под националну заштиту, чини и Студија заштите. Њоме се, између осталог, предвиђа да будући управљач Соланом организује производњу соли. Но, Студија није дала модел финансијске одрживости будућег заштићеног подручја - дио који сматрамо изузетно значајним за квалитетну заштиту и одрживост овог система. Тако смо, уважавајући комплексност теме, јединим одговорним и озбиљним приступом сматрали додатне анализе које би ријешиле ова отворена питања.

Стога је већ Министарство одрживог развоја и туризма ангажовало међународне и домаће експерте у намјери да додатним мишљењима тј. стручним налазима помогну у рјешавању ових дилема.

Наравно, поздрављамо, подржавамо и цијенимо све иницијативе и праћење комплетног процеса заштите, уз, вјерујемо, разумијевање да одговоран приступ једном овако важном питању, захтијева одређено вријеме и није у колизији са нашим неспорним опредјелјенјем за заштиту.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?