- Влада Црне Горе
Одржана три скупа на тему „Систем обезбјеђења квал...
Одржана три скупа на тему „Систем обезбјеђења квалитета у раду невладиних организација у Црној Гори”
У складу са Акционим планом Стратегије развоја невладиних организација у Црној Гори 2014.-2016. године, одржана су три округла стола на тему „Систем обезбјеђења квалитета у раду невладиних организација у Црној Гори”, и то 2. фебруара у Будви, 3. у Бијелом Пољу и 4. у Подгорици.
Организатори скупова, којима је циљ био промовисање система управљања квалитетом у раду НВО, били су Канцеларија за сарадњу с невладиним организацијама, ТАЦСО Канцеларија у Црној Гори (организациона и финансијска подршка) и ЦРНВО- Ресурсни центар за невладине организације у Црној Гори.
На скуповима је учествовало преко 100 представника НВО, десетак представника државних органа, међу којима и девет чланова Савјета за развој НВО, а скупу у Бијелом Пољу присуствовала је и предсједница Савјета министарка Марија Вучиновић.
Уводничари/ке на скуповима су били/е Горан Ђуровић, (ТАЦСО Канцеларија), Данка Латковић (Канцеларија за сарадњу с НВО) и Ана Новаковић (ЦРНВО) а појам стандарда, процеса сертификације, те важности система управљања квалитетом за цивилни сектор, представили су кроз презентације представници Института за стандардизацију Црне Горе Миодраг Перовић (директор Института) и Данка Тиодоровић (стручна сарадница за квалитет и сертификацију), те Тина Дивјак (ЦВНОС, Словенија).
ТАЦСО Канцеларија је промовисање ове теме започела још 2011. године, одржавањем конференције о систему обезбјеђења квалитета, што је, по ријечима Горана Ђуровића било мотивисано потребом да невладин сектор треба да размишља о квалитету услуга које пружа у циљу континуираног развоја организација и побољшања свог имиџа, тако да је ова тема првенствено усмјерена на организације које пружају услуге, уз паралелу да и јавна управа треба да се позабави питањем увођења система квалитета у свој рад.
Ана Новаковић је навела да се ЦРНВО посљедњих 16 година интензивно бави изградњом капацитета организација цивилног друштва, те да је недавно постао Ресурсни центар невладиних организација у Црној Гори. Сматра да су НВО спремне за системске промјене, односно да је дошло вријеме да унаприједе свој рад и исти ускладе са међународним стандардима, доказивањем квалитета свог дјеловања путем добијања сертификата од стране независног надлежног тијела, што утиче и на повјерење грађана у рад НВО. Информисала је да је ЦРНВО у процесу конституисања четири „регионална“ ресурсна центра за невладине организације, и то у Херцег Новом (НВО Нада), Улцињу (НВО Нови хоризонти), Бијелом Пољу (НВО Бјелопољски демократски центар) и Пљевљима (НВО Бонум), ради стварања услова за адекватнију подршку изградњи капацитета локалних организација, обуке запослених, олакшавања функционисања и сл, а посебно је истакла да ће ови центри бити додатно едуковани и за увођење стандарда квалитета у рад НВО.
Миодраг Перовић, је навео да у Црној Гори постоји потребна легислативна и институционална инфраструктура-усклађена са међународним и европским стандардима и прописима (2007. године донијет Закон о стандардизацији и основан Институт, 2011. основано Црногорско сертификационо тијело (СеТи.МЕ), те да је Институт надлежан за доношење црногорских стандарда (14.300 стандарда од оснивања), а Сертификационо тијело за процес сертификације (оцјењивање усаглашености са конкретним стандардом) и издавање сертификата као и спровођење обука о тумачењу и примјени захтјева стандарда. Са жаљењем је саопштио да је број од само 150 правних субјеката у Црној Гори који су добили сертификате до сада, изузетно мали, па је позвао присутне да користе потенцијале Института (www.исме.ме) и Сертификационог тијела (www.сети-ме.цом), као неутралне и компетентне организације, како би се ближе упознали са системом стандардизације и сертификације. Међутим, истакао је да је Институт препознао значај невладиних организација у систему стандардизације, па је у рад осам, од 16 техничких комитета за утврђивање стандарда, укључио представнике НВО.
Данка Тиодоровић је представила ИСО 9001, највише коришћени међународни стандард у свијету (преко милион компанија и организација у 170 земаља свијета је сертификовано за ИСО 9001), којим се дефинише квалитет управљања, а који је примјенљив на све организације без обзира на врсту, величину и дјелатност. Објаснила је да сертификат представља доказ о испуњености захтјева одређеног стандарда, који се добија од стране надлежног тијела, након спроведеног поступка сертификације. Међутим, сертификација није обавезна, већ се стандард може користити самостално ради побољшања начина рада, без формалне сертификације. Дакле, одлука зависи од менаџмента организације, али треба имати у виду и то да неки донатори могу захтијевати посједовање одговарајућег сертификата прликом аплицирања.
Тина Дивјак је представила кључне налазе компаративне анализе „Систем обезбјеђења квалитета за организације цивилног друштва у Црној Гори“ (можете је преузети овдје), представљајући четири основна модела система обезбјеђења квалитета за НВО, а посебно словеначки, који би могао бити примјенљив и на НВО у ЦГ. Овај модел је базиран на ИСО 9001, али прилагођен за НВО и локалне услове, и представља национални стандард-не међународни. Цијени да би најновије издање ИСО - МЕСТ ЕН ИСО 9001:2016, који су детаљније предствили представници Института, у комбинацији са словеначким моделом, који би се користио за тумачење, било добро рјешење за НВО у Црној Гори.
Учествујући у дискусији, Проф. Милан Перовић, предсједник Управног одбора Института нагласио је да увођење стандарда и стандардизације, иако добровољно, води квалитетнијем пружању услуга и ефикаснијем и ефективнијем управљању организацијом, стварању подлоге за бољу сарадњу са јавним и приватним сектором, те рјешавању све већих захтјева који се постављају пред НВО. Скренуо је пажњу на бројне бенефите које организације остварују добијањем сертификата након испуњених захтјева одређених стандарда, као што су већа транспарентност, унапрјеђење квалитета рада, боље управљање ризицима, повећано повјерење грађана и донатора, а тиме и кредибилитет саме организације. На питања учесника о томе да ли ће се систем сертификације примјењивати и у јавном сектору, казао је да је недавно урађен стандард о раду Владе и стандард о гласању, те да би увођење ове праксе од стране државних институција било добар примјер који утиче и на невладин сектор, али и обрнуто- увођење праксе стандардизације од стране НВО ће утицати на државне институције да интезивирају активности у правцу испуњавања захтјева из поменутих процеса. Такође је навео да је једино Министарство саобраћаја “сертификовало” свој рад, и нагласио важност обука и оспособљавања оних који ће допринијети развоју праксе и већој примјени постојећих стандарда у циљу инвестирања у развој капацитета организација.
Већина учесника је била заинтересована за начин на који НВО које немају изграђене финансијске и кадровске капацитете могу добити сертификате, затим колико кошта поступак добијања сертификата, који су бенефити, да ли ће се систем евалуције управљања квалитетом примјењивати и у јавном сектору. Били су задовољни презентованим информацијама које су оцијенили корисним и сагласили се са реченим да стандардизација може поспјешити квалитет дјеловања организација.
На крају сва три скупа, учесницима је предложено да, након бољег упознавања са садржајем компаративне анализе и понуђеним моделима, своје приједлоге и сугестије везане за одабир модела који сматрају најпогоднијим за НВО у Црној Гори пошаљу на е-маил инфо.ме@тацсо.орг
Данка Латковић, је нагласила да је циљ одржаних скупова био повећање информисаности о стандардизацији и сертификацији као важној и комплексној теми, те да је битно не вршити притисак на НВО, али свакако допринијети да оне разумију и схвате да су одговорне за свој развој, а не неко други, те да увођење међународно признатих стандарда, представља један од могућих начина на који организација може постати конкурентнија на тржишту пружања услуга али и показати своју спремност да ради у најбољем интересу запослених и циљних група (уводно обраћање можете преузети овдје).
Уводно обраћање Данке Латковић, шефице Канцеларије за сарадњу с НВО можете преузети овдје.
Компаративну анализу Тине Дивјак „Систем обезбјеђења квалитета за организације цивилног друштва у Црној Гори“ можете преузети овдје.
ИЗ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА САРАДЊУ С НЕВЛАДИНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА