ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја
С обзиром да Црна Гора учествује у све већем броју међународних пројеката и иницијатива у области пољопривреде, водопривреде и безбједности хране, за министра пољопривреде и руралног развоја проф. др Петра Ивановића три су важна разлога доласка црногорске делегације у Беч. “Први је тај што су након двије године рада данас потписана два документа. Ријеч је о водним основама за ријеке које припадају Црноморском сливу. Оба документа су веома важна за сјеверни дио Црне Горе. Други разлог је министарска декларација којом смо поставили принципе и оквире међусобне сарадње за период 2016-2021. И трећи разлог је успостављање нових и јачање постојећих облика билатералне сарадње којима желимо да отворимо врата младим људима за наставак образовања и пољопривредним произвођачима да посјете што више земаља ЕУ како би се упознали са конкуренцијом, стандардима и научили како да унаприједе своја газдинства” казао је Ивановић.
Обраћајући се присутнима, министар Ивановић је истакао да је Црна Гора усвојила нови Закон о водама којим је преузела оквирну директиву ЕУ за воде и шест посебних директива и да је завршена Стратегија за управљање водама и урађено око 70% планова управљања. Он је истакао значај учешћа Црне Горе у раду Међународне комисије за заштиту ријеке Дунав (ИЦПДР) како због преноса знања и искуства, тако и дијелу размјене резултата истраживања. “Црна Гора ће наставити да подржава активности ИЦПДР. Истовремено, очекујемо да се више наших младих истраживача укључи у пројекте који се реализују” казао је Ивановић. Упитан да прокоментарише изазове и користи са којима се Црна Гора суочава у области управљања водама Ивановић је казао: “Наш највећи изазов, не само у области управљања водама, је промјена начина размишљања. Такође, велики изазов представљају: неразумијевање укупне слике климатских промјена, недостатак средстава, специјалистичких знања и ограничени истраживачки капацитети. С друге стране, предности које Црна Гора има од међународне сарадње у области управљања водама су: подизање стандарда и свијести грађана о значају животне средине, већи квалитет животне средине и простор, прије свега за младе људе, да наставе едукацију у овој захтјевној области.”
Министар пољопривреде Аустрије Андре Рупрехтер(Андрä Руппрецхтер) изразио је задовољство сарадњом са Црном Гором. “Сарадања Црне Горе и Аустрије у области пољопривреде изузетно је добра, посебно када говоримо о одрживој пољопривредној производњи и развоју руралних подручја. Развили смо добру размјену информација, експерата и пољопривредних произвођача. Све то заснива се на меморандуму о разумијевању који сам потписао са Вашим министром Ивановићем. Сретни смо што смо данас усвојили План управљања Дунавским басеном. Четрнаест земаља, укључујући и Црну Гору подржало је овај документ и тиме отворило могућност за даље активности које су усмјерене на очување вода и биодиверзитета Дунавског басена.”
И помоћник министра пољопривреде Словачке Војтецх Ференц задовољан је сарадњом са Црном Гором. “Више пута смо се срели са представницима Црне Горе и разговарали о заштити од поплава, размјени података и искустава, посебно оних које има моја земља када су у питању ријеке и језера. Такође, наша сарадња у области пољопривреде је веома добра, посебно у области воћарства и виноградарства. И на крају ми пружамо подршку Црној Гори на њеном путу ка пуноправном чланству у НАТО”, казао је Ференц.
Поред земаља чланица ИЦПДР, министарском самиту присуствовали су представници великог броја међународних организација из области водопривреде, међу којима ДЕФ, ГWП, WWФ, ИАД, ЕАА, ДСЦФ, НФИ, ИАWД, ЦЕДА, ДЦЦ, ЕWА, ЕБУ, УНЕСЦО, РЕЦ, ИСРБЦ, ОЕЦД, ЕУ и друге.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја