Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: План за обално подручје квалитетан документ

Објављено: 10.02.2016. 18:16 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Обзиром на ставове Демократске Црне Горе у вези са Нацртом Просторног плана за обално подручје, изнијете 8. фебруара, као и усљед неопходности додатног информисања јавности у вези са овим важним документом, Министарство одрживог развоја и туризма даје сљедеће саопштење:

Нацрт Просторног плана за обално подручје које је сада на јавној расправи је квалитетан документ, коме је примарни циљ управо одржива валоризација овог изузетно важног простора. Правни основ за његово доношење је Закон о уређењу простора и изградњи објеката, али и Барселонска конвенција за заштиту морске средине и приобалног подручја, као регулаторна база за неке од најзначајнијих активности у заштити мора и приобаља. Такође, План почива на изузетно великом броју истраживања урађених у оквиру Програма управљања обалним подручјем (ЦАМП ЦГ), а који је за основу такође имао управо Барселонску конвенцију. 

Из тих разлога, овај документ акценат ставља на одрживост градње на обалном подручју, са намјером очувања овог вриједног ресурса, што је заједнички циљ и порука коју годинама шаљу како ресорне институције, тако и струка. Цијенимо да се управо одредбом Барселонске конвенције о поштовању обалног одмака односно ограничавању градње у уском обалном појасу која је преузета у овом Плану и која, уосталом, важи за све земље потписнице Конвенције, управо афирмишу горе наведену циљеви о адекватном развоју и валоризацији простора Црне Горе. 

Сматрамо да се тиме афирмише и заштита интереса локалног становништва, прије свега у контексту повећавања вриједности земљишта које посједују у обалном подручју. Притом, истичемо да План у зони од 1000м од обале не дозвољава ширење стамбене изградње, али зато омогућава градњу објеката у функцији туризма. Оваквим приступом, бенефити како за државу, тако и за локално становништво су значајни и они укључују повећање атрактивности и конкурентности туристичког производа, побољшавање структуре и квалитета смјештаја, ново запошљавање, инвестиције и повећање туристичке потрошње. Подразумијева се да се Нацртом овог плана не дира у постојећа имовинска права на обалном подручју, те нема ни говора о “конфискацији приватне имовине”, како се могло чути у јавности. 

Дакле, Нацрт Плана се, између осталог, базира на процјени да уситњени стамбени фонд не смије бити основ развоја комплетног обалног подручја. У том контексту, аргумент “до сад је била дозвољена градња стамбених јединица” не може бити валидан за приступ обликовању простора као нашег најврједнијег ресурса.

Даље, предметни плански документ је послат на мишљење на 22 адресе, у складу са Законом, укључујући Министарство културе. Мишљење је добијено у прописаним роковима и интегрисано у Нацрт плана, који је након тога утврђен на сједници Владе Црне Горе. У складу са Програмским задатком, обрађивач је током израде плана израдио и анализу подручја заштићених прописима о културној баштини, са детаљним прегледом свих заштићених културних добара као и градитељске баштине предложене за заштиту и дао правила заштите културне баштине. У процесу израде је и Студија заштите културних добара од стране ресорног министарства, на основу које ће се одређивати квалитет овог планског документа, односно усаглашеност истог са Студијом.

Ово Министарство је увијек било на располагању за сва додатна појашњења и комуникацију по питању активности које спроводи, а тако ће бити и у будућности. Стога позивамо све заинтересоване стране да поднесу конкретне примједбе на Нацрт Плана који се тренутно налази на јавној расправи, са циљем давања додатног квалитета комуникацији и креирања конструктивне расправе.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?