Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора дала значајан допринос усвајању Декларације о заштити слива ријеке Дунав

Објављено: 10.02.2016. 23:42 Аутор: МПРР

MPRR MPRR

Црна Гора је постала веома поуздан и јак члан породице подунавских земаља и значајно помаже да се рјешавају конкретни проблеми у Дунавском басену. С друге стране, за Црну Гору учешће у раду Међународне Комисије за заштиту слива ријеке Дунав(ИЦПДР) драгоцјено је за напредовање у процесу хармонизације са ЕУ директивама у области водопривреде и јачање стручног кадра као носиоца реализације планова управљања водним ресурсима. Ово је истакнуто у разговорима које је црногорска делегација, на челу са министром пољопривреде и руралног развоја проф. др Петром Ивановићем, имала током дводневног боравка у Бечу гдје су министри 14 земља усвојили Дунавску декларацију и План управљања басеном Дунава.

Секретар Међународне комисије за заштиту слива ријеке Дунав Иван Завадски истакао је током сусрета са министром Ивановићем да је последњих година сарадња са Црном Гором драстично побољшана. “Не би било могуће усвојити два документа данас да није било података и експерата из Црне Горе. Црна Гора је постала веома поуздан и јак члан породице ИЦПДР који нам значајно помаже да рјешавамо конкретне проблеме у Дунавском басену, казао је Завадски.

Црна Гора граби крупним корацима да постане члан ЕУ, а искуства која се могу подијелити кроз рад ИЦПДР су значајна, јер 14 земаља дијели своја искуства у напредовању у харомизацији са ЕУ директивама, казао је Дражен Курјачић, представник Хрватске. Он је рекао да је и Хрватска имала велику корист од чланства у ИЦПДР. “Сарадња између хрватских и црногорских стручњака је на веома високом нивоу. Наиме, наше спознаје дијелимо заједно и помоћићемо колегама из Црне Горе да што прије дођу до циљева које је Хрватска постигла. Имамо више могућности за заједничку сарадњу”, оцијенио је Курјачић.

И помоћник министра пољопривреде Словачке Војтех Ференц задовољан је сарадњом са Црном Гором. “Више пута смо се срели са представницима Црне Горе и разговарали о заштити од поплава, размјени података и искуства, посебно оних које има моја земља када су у питању ријеке и језера. Такође, наша сарадња у области пољопривреде је веома добра, посебно у областима воћарства и виноградсртва “, казао је Ференц. Он је додао да Словачка пружа подршку Црној Гори на њеном путу ка пунопрваном чланству у НАТО.

Директор за живот, воду и ваздух у Директорату за животну средину ЕУ Мериен Венинг (Марианне Wеннинг) истакла је да су у Бечу усвојена два важна документа и да су све земље чланице ИЦПДР показале посвећеност заштити водних ресурса везаних за Дунав. “Црна Гора је међу земљама које су се залагале за усвајање документа и која настоји да се очувају чисте воде и еколошки статус. Оквирна директива за воде ЕУ послужила је као основа за достизање наведених циљева и веома смо задовољни да је директива не само прихваћена од земаља ЕУ, већ и земаља чланица ИЦПДР. Поздрављамо напоре Црне Горе усмјерене у правцу постизања заједничких циљева ИЦПДР, као и напоре да усвојите националне планове управљања водама јер све то скупа доприноси очувању вода и биодиверзитета” поручила је Венинг.

У Бечу је јуче на министарској конференцији усвојена Декларација о управљању водама у Дунавском басену, као и План управљања чиме су се отвориле могућности за даље активности усмјерене на очување вода и биодиверзитета овог басена.  

 

Изјава сектерата ИЦПДР Ивана Завадског

Изјава представника Хрватске у ИЦПДР Дражена Курјачића

Изјава директорице Директората ЕУ за животну средину Марианне Wеннинг

Изјава помоћника министра пољопривреде Словачке Војтецх Ференц

Кадрови са учешћа црногорске делегације на скупу у Бечу

 

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?