Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Скадар: Прекогранична сарадња Црне Горе и Албаније доприноси побољшању стандарда и квалитета живота људи

Објављено: 16.02.2016. 03:39 Аутор: МВПЕИ
Државни секретар за европске интеграције и национални координатор за Ипу амбасадор Александар Андрија Пејовић учествовао је на завршној конференцији у оквиру Програма прекограничне сарадње Албанија – Црна Гора Ипа 2007-2013 који је одржан 15. фебруара у Скадру.

Скуп је организован као завршни догађај Програма сарадње Албанија- Црна Гора и имао је за циљ промовисање резултата програма и пројеката, повећање видљивости новог програма Црна Гора-Албанија који ће се финансирати у оквиру Ипе ИИ.

Скуп је отворила министарка за европске интеграције Албаније Кљајда Ђоша, а учествовали су и представници делегације ЕУ из Албаније и корисници пројеката који су заједно с домаћинима/организаторима посјетили штандове и представили резултате реализованих пројеката.

Осим сајма, у оквиру четири панела су представљени резултати Програма Црна Гора – Албанија, посебно представљени најуспјешнији пројекти из Програма и разговарано о прекограничној сарадњи у финансијској перспективи Ипе за период 2014-2020.

Обраћајући се учесницима скупа амбасадор Пејовић је истакао да је досадашња сарадња двије државе у оквиру Програма прекограничне сарадње била веома успјешна што потврђује спровођење 24 пројекта у вриједности од 5,9 милиона еура. Посебно је указао на значај стратегијског пројекта за реконструкцију прекограничног прелаза Божај и изградњу новог заједничког граничног прелаза Затријебачка Цијевна вриједности 3,6 милиона еура. Истакао је да ће се сарадња двије државе наставити и у наредном периоду. У том контексту је информисао да расположива средства ЕУ у оквиру финансијске перспективе 2014-2020 износе 11,9 милиона еура и да ће се пројекти реализовати у оквиру тематских приоритета као што су: туризам, културно и природно наслеђе, заштита животне средине, подстицање запошљавања, мобилности радне снаге и социјалне инклузије с обје стране границе.

Учесници скупа су истакли значај програма прекограничне сарадње за развој добросусједских односа, промовисање економског и социјалног развоја и побољшање стандарда и квалитета живота људи и програмском подручју. Такође, истакнуто је да спровођење Програма представља добру припрему за кориштење структурних фондова ЕУ који ће овим државама бити на располагању даном ступања у чланство.

МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?