Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Каварић на самиту у Бриселу: Јачање регионалних веза на Балкану

m„Регионална сарадња није страна земљама Западног Балкана, што потврђују бројне иницијативе и споразуми, али и пројекти у којима је изражена спремност на заједничко учешће” - рекао је министар економије Владимир Каварић на самиту "Партнерства на Балкану - јачање регионалних веза”, који је одрзан данас у Бриселу.

Учествујући на панелу на тему „Узимајући најбоље из пословања на Балкану” министар Каварић је нагласио да је Влада Црне Горе континуирано радила на побољшању инвестиционог амбијента, прије свега кроз владавину права, макроекономску стабилност и конкурентан порески амбијент. „У том циљу, у фокусу економске политике Владе у 2016. години остају учвршћивање макроекономске стабилности и унапређење конкурентности наше економије” нагласио је Каварић, уз констатацију да Црна Гора има и значајну мрежу споразума о слободној трговини, као што су ЦЕФТА и ЕФТА споразуми и споразуми са ЕУ, Русијом, Турском и Украјином.

„С обзиром на историјску повезаност и географски положај, земље региона суштински не треба да конкуришу једна другој. Дјелујући заједно, конкурентнији смо на европском и свјетском тржишту” истакао је Каварић, подсјећајући да заједнички наступи, посебно у инфраструктури, резултирају обезбједјењем финансијских средстава за најзначајније пројекте. „С тог аспекта изузетно значајним сматрамо наше учешће у Берлинском процесу и у оквиру њега на Бечком самиту у августу прошле године, гдје је одлучено да се за регион, тиме и за Црну Гору, обезбиједи финансирање пројектне документације и дијела радова за неке од најзначајнијих инфраструктурних пројеката, који имају регионални значај“, закључио је Каварић.

На панелу, на коме је било ријечи о могућностима регионалне сарадње кроз интензивирање саобраћајних и енергетских веза, као и стварањем услова за привлачење страних инвестиција, учествовали су и директор НИС-а Кирил Кравценко, члан европске парламентарне делегације за Босну и Херцеговину и Косово Тања Фајон, као и Алан Паић из ОЕЦД-ово програма инвестиција за Јуогисточну Европу.

Представници извршних и законодавних власти, бизнис сектора и финансијских институција су се сагласили да Балкан као регион има потенцијал, прије свега у ресурсима који су још увијек нијесу искоришћени у мјери у којој је то валоризовано на ниову ЕУ. Осим тога, Балкан, како је наглашено, има преспективу као будући дио Европске уније и због свог географског положаја, климе и људских ресурса. Потенцијали за улагања су препознати у туризму, енергетици, саобраћају и пољопривреди, посебно у сектору малих и средњих предузећа.

На самиту који је отворио комесар Европске уније за сусједску политику и проширење Јоханес Хан, учествовала је и делегација Скупштине Црне Горе, у којој су били Миодраг Вуковић, Жана Филиповић и Никола Гегај. Самит су организовали Пријатељи Европе, у сарадњи са Фондацијом "Конрад Аденауер” и Програмом Уједињених нација за развој.

Министарство економије / Служба за односе с јавношћу

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?