- Влада Црне Горе
Министарство правде Конференција "Третман болести зависности у Црној Г...
Конференција "Третман болести зависности у Црној Гори- прилике и потребе"
Александра Поповић, самостална савјетница у Директорату за унапређење и заштиту људских права и слобода, презентовала је данас активности Министарства за људска и мањинска права на промоцији једнакости и заштити права зависника/ца од психоактивних супстанци на завршној конференцији пројекта 3 Балкан.
Ова конференција одржана је у организацији НВО Препород, удружења за борбу против болести зависности и промисања исправних начина живљења, а на тему „Третман болести зависности у Црној Гори- прилике и потребе“.
Поповићева је представила нормативно-правне послове Министарства, едукације и праћење усклађености прописа у области заштите од дискриминације, те кампање за подизање свијести јавности о забрани дискриминације и промоцији једнакости. Она је подсјетила да су механизми заштите од дискриминације Заштитник људских права и слобода Црне Горе, који је национални институционални механизам за борбу против дискриминације, затим судска заштита и инспекцијски надзор.
Ресорно Министарство до сада је на годишњем нивоу, почев од 2011. године, спровело В циклуса едукација о механизмима заштите од дискриминације и промоцији антидискриминаторног понашања и праксе. Ову комплексну обуку прошли су представници/е органс државне управе, правосудних органа, органа локалне самоуправе, представници/е свих подружних јединица и испостава полиције, представници/е свих инспекцијских служби, судова за прекршаје и представници/е тужилаштва.
Министарство за људска и мањинска права сваке двије године, од 2011., спроводи истраживање о појави дискриминације и степену(не)толеранције, као и нивоу социјалне и етничке дистанце међу појединим друштвеним групама и ставовима грађана/ки о појави дискриминације, казала је Поповић.
Резултати последњег истраживања показују да се обољели од вАИДС-а, особе зависне од психо-активних супстанци те ХИВ позитивне особе, сврставају у средње дискриминисане групе. Према мишљењу наших грађана/ки, највише су дискриминисани Роми, затим ЛГБТ популација, а потом лица са инвалидитетом. На основу узорка од 1100 грађана/ки, влада мишљење да су најмање дискриминисане груое у друштву жене и старије особе.
Извшни директор НВО Препород-а Јован Булајић констатовао је да ће се статус зависника у друштву, на дугорочном плану, побољшати уколико се сарадња међу актерима/кама борбе против злоупотреба дрога унпариједи и формализује. Он је поручио да је велик број људи којима је помоћ неопходна , и да међу њима доминирају млади људи са још неизграђеним ставовима. С тим у вези, а уважавајући чињеницу да постоји незаустављив тренд у злоупотреби дрога, потребно је уложити додатне напоре како би се остварили значајни и видљиви резултати. Генерална секретарке Свјетске федерације за борбу против дрога (WФАД) Линда Нилсон оцијенила је да постоји много држава у свијету које немају адекватну доступност третманима за зависнике, и да иста не одговара често њиховим стварним потребама. Постоји знање о овој проблематици, али је неопходно наћи боље начине за његову примјену у пракси.
Скуп је окупио значајан број еминентних људи из струке који су размијенили мишљења о унапређењу стања у овој области.
Министарство за људска и мањинска права