- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Гостујућа предавања Мароја Мрдуљаша (“Модернизам и...
Гостујућа предавања Мароја Мрдуљаша (“Модернизам и промјенљиве структуре”) и Милоша Косеца (“Реинкарнације”)
Гостујућа предавања архитеката Мароја Мрдуљаша “Модернизам и промјенљиве структуре” и Милоша Косеца “Реинкарнације”, биће одржана 25. Фебруара са почетком у 17 часова, у мултимедијалној Сали Министарства одрживог развоја и туризма.
Мароје Мрдуљаш и Милош Косец су у посјети Министарству одрживог развоја и туризма у својству чланова жирија на Конкурсу за идејно архитектонско рјешење адаптације и реконструкције Дома Револуције у Никшићу.
Мароје Мрдуљаш је архитектонски критичар, писац и уредник неколико књига о савременој архитектонској пракси, укључујући и савремену хрватску архитектуру – Тестирање стварности. Од 2005. године радио је на Архитектонском факултету Свеучилишта у Загребу. Ради у уредништвима разних стручних часописа из подручја архитектуре, дизајна и умјетности. Између осталог, уредник је и часописа Орис, са сједиштем у Загребу. Он је независни консултант европске награде за архитектуру Миес ван дер Рохе. Као кустос судјеловао је у неколико архитектонских изложби. Године 2008. био је члан кустоског тима који је осмислио изложбу Балканологy о архитектури и урбаним појавама у бившој Југославији. У 2010. години, заједно са Владимиром Кулићем, успоставио је дугорочну сарадничку истраживачку платформу Недовршене модернизације у Марибору. Држи редовна предавања у Хрватској и иностранству.
Тема предавања “Модернизам и промјенљиве структуре”:
Током 1950-их и 1960-их, једна од средишњих тема интернационалних архитектонских дебата јесу питање прилагодљивости и промјењивости грађених структура и њихове способности да на себе прихвате разнолике процесе и догађаје. Те дебате одвијају се унутар контекста којег, између осталог, обиљежавају све већа сложеност друштвених институција, технолошки напреци, повећана физичка али и социјална мобилност грађана, а унутар перспектива концепата отвореног друштва и државе благостања. Носиоц тих истраживања је Теам X, но у више средина у Централној-источној Европи јављају се аналогне тенденције. Загребачки архитектонски круг, дјелимично у директној интеракцији с холандским крилом Теам X, култивише свој властити приступ тим темама, а унутар оквира опште модернизације Југославије. Предавање ће на неколико студијских примјера оцртати те тенденције, оцртати садашње стање тих реализација, те приказати на који начин савремени архитекти, суочени с трансформацијама тих структура, интерпретирају њихове инхерентне потенцијале.
Милош Косец је архитекта, уредник и публицист који живи и ради у Љубљани. Дипломирао је на Архитектонском факултету Универзитета у Љубљани, на коме је и магистрирао 2013. године са тезом Рушевина као архитектонски објекат за коју је добио Плечникову и Прешернову награду. Теза је објављена као књига 2013. године. Уз то што је архитекта и пејзажни архитекта, бави се истраживањем, писањем и објављивањем чланака у домаћим и међународним часописима, са фокусом првенствено на архитектуру, историју архитектуре, политичке и социјалне аспекте архитектонског дизајна. Он је члан редакције часописа за архитектуру, умјетност и просторну културу Празнине (Љубљана) као и Оутсидер Магазина (Љубљана-Беч). Учествовао је на бројним домаћим и међународним конференцијама.
Тема предавања “Реинкарнације”:
Пост-индустријско доба наново је открило фасцинацију рушевинама: од схаббy цхиц до руин порн-а, отисак пропадања на репетитивну стандардизовану производњу служи као окидач за комерцијализацију. Са друге стране, процесс деиндустријализације је испразнио огромна урбана подручја и може се сматрати можда највећим произвођачем рушевина свих времена. Предавање критички разматра архитектонске манифестације савремене пропаст-пожуде. Шта нам остаци говоре о могућности преиспитивања архитектонског планирања? И: да ли постоји еманципацијско језгро у фасцинацији рушевинама и пропадањем које вриједи сачувати?