Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сарајево: Представљено црногорско искуство и уручена документа из процеса европске интеграције

Објављено: 19.02.2016. 17:25 Аутор: МВПЕИ
Државни секретар за европске интеграције и главни преговарач амбасадор Александар Андрија Пејовић, боравио је са сарадницима у дводневној посјети Сарајеву на консултацијама у области европске интеграције.

Током боравка у Сарајеву, амбасадор Пејовић је имао одвојене састанке с директором Дирекције за европске интеграције Едином Дилберовићем, замјеником министра вањских послова Јосипом Бркићем као и представницима Министарства вањских послова БиХ задуженим за европске послове. Састанци су били прилика за представљање резултата у приступању ЕУ, сумирање досадашње сарадње на том пољу, као и могућности и модалитета за њено унапређење у наредном периоду. У циљу боље припреме Босне и Херцеговине за предстојећи процес одговарања на упитник, црногорска делегација је уручила материјале које је Црна Гора припремала у процесу добијања кандидатског статуса.

Амбасадор Пејовић је пренио честитке поводом предаје захтјева Босне и Херцеговине за чланство у ЕУ и пожелио успјешно спровођење реформи у предстојећој фази процеса. Пренио је спремност Црне Горе да научене лекције из преговарачког процеса пренесе колегама из БиХ у правцу убрзања њиховог пута према ЕУ. У том контексту је упознао саговорнике с искуством Црне Горе у приступању ЕУ, од предаје захтјева за чланство 2008. до најновијих активности које се односе на испуњавање услова за отварање нових поглавља, као и на текуће активности и мјере у оквиру испуњавања акционих планова за 23. и 24. поглавље.

Директор Дирекције за европске интеграције Един Дилберовић је поздравио резултате које је Црна Гора остварила у процесу европске интеграције. Истакао је да је црногорско искуство, као државе која предводи регион у приступању ЕУ, веома значајно за Босну и Херцеговину и да може служити као примјер свим државама аспирантима за чланство у Унији. У циљу унапређења сарадње у области европске интеграције, саговорници су се сагласили о потреби што скоријег потписивања Споразума између влада двије државе у правцу успостављања Заједничког одбора у складу са обостраним обавезама из процеса приступања Европској унији. Оцијењено је да би ова форма сарадње, коју Црна Гора већ има са Србијом и Македонијом, допринијела унапређењу политичког дијалога, економске сарадње, сагледавању бројних питања из области владавине права, као и других питања од обостраног интереса двије државе.

Приликом састанака са замјеником министра вањских послова Јосипом Бркићем, размијењена су мишљења о даљим обавезама и плановима, те могућностима за интензивирање сарадње између институција двије државе у правцу убрзања унутрашњих реформи и квалитетније припреме за будуће чланство у ЕУ. Амбасадор Пејовић је истакао да, осим индивидуалних напора и постигнућа сваке државе у процесу европске интеграције, важан и незаобилазан фактор у напредовању према ЕУ чини регионална сарадња која је битан сегмент стратегије проширења Уније. У том контексту, а имајући у виду да све државе у процесу приступања очекују исте обавезе, државни секретар је пренио да ће Црна Гора расположиво знање и искуство из процеса ставити на располагање колегама из региона.

Такође, разговор је био прилика и да се размотри статус уговорног стања између двије државе. Обје стране су поновиле интрес и спремност да се у најскорије вријеме потпише Споразум између Владе Црне Горе и Вијећа министара Босне и Херцеговине у процесу приступања ЕУ, да се усагласи Споразум између Црне Горе и Босне и Херцеговине о социјалном осигурању, као и да оконча размјена нота како би ратификовани Споразум о разграничењу између Црне Горе и Босне и Херцеговине ступио на снагу.

Током боравка у Сарајеву, главни преговарач се сусрео и с руководиоцем Отвореног регионалног Фонда за Југоисточну Европу – ГИЗ Александром Хилбиг и в. д. директора Регионалне школе за државну управу (Респа) с којима је сумирао резултате досадашње сарадње у области јачања капацитета за чланство у ЕУ. Саговорници су размијенили мишљење о унапређењу постојећих и успостављању нових пројеката сарадње држава региона на путу према ЕУ. У складу с даљим обавезама Црне Горе у преговарачком процесу, разговарали су и о будућој сарадњи између МВПЕИ, ГИЗ-а и Респе.
             

МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?