Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сусрет Марковић - Букикио: Политички дијалог у Црној Гори директно доприноси изградњи демократије и цивилизацијских капацитета земље

Služba za odnose s javnošću
                                         
Потпредсједник Владе Душко Марковић примио је данас у Вили Горица предсједника Венецијанске комисије (Европска комисија за демократију путем закона Савјета Европе) Ђанија Букикија.

Потпредсједник Марковић је изразио захвалност на досадашњој подршци Венецијанске комисије током вишегодишњег процеса изградње нормативног оквира у Црној Гори, констатујући да је препознавање легислативних потреба наше земље од стране те институције у претходном периоду било од великог значаја. „Напор и повјерење Венецијанске комисије, нарочито у дијелу уставних промјена у Црној Гори, како се показало, било је од круцијалног значаја за демократску и правну надградњу нашег друштва“. – истакао је Марковић. Он је нагласио да је тежак пут до израде и доношења квалитетног законодавства, а још тежи до изградње друштва које ће га на адекватан начин имплементирати, те да ова друга фаза не подразумијева пуку примјену, већ разумијевање стандарда на нивоу институција и поједнинаца који их поредстављају, а то су кључни услови за пуну имплементацију. „Савјет Европе и Венецијанска комисија су наши драгоцјени партнери на путу усвајања и примјене легислативе, а вријеме иза нас је показало да је Венецијанска комисија Црној Гори била посвећена на континуиран и свеобухватан начин“. – саопштио је потпредсједник.

Букикио је потенцирао напредак Црне Горе на усвајању препорука Венецијанске комисије у свим важним областима, и саопштио да је несумњив велики напредак Црне Горе и у дијелу изградње институција. Наша земља представља државу предводницу на западном Балкану, како у погледу развоја демократије на унутрашњем плану, тако и у погледу интеграционих процеса на вањском, гдје је испуњавањем кључних задатака из европске агенде Црна Гора, по његовим ријечима, најперспективнија земља-кандидат у региону. „Одраз демократског развоја црногорског друштва огледа се константно у високим оцјенама Савјета Европе и Венецијанске комисије.“ – закључио је Букикиа.

Једна од тема било је и питање будућег закона о слободи вјероисповјести, гдје је заједнички оцијењено да вријеме, односно брзина рада на њему, не би били потпора квалитету тог важног законског рјешења и демократских стандарда и принципа које он треба да промовише и учврсти.

Саговорници су се осврнули и на актуелна политичка питања која се тичу припрема за изборни процес који ће услиједити половином октобра ове године, и закључили да је наставак дијалога у институцијама једино легитимно рјешење, гдје се једнако од Владе и опозиције очекује конструктиван приступ, будући да се ради о неупитним државним интересима, а не о партикуларним потребама било које политичке групације. Оцијењено је да процес политичког дијалога који је започет у Црној Гори директно доприноси изградњи демократије и цивилизацијских капацитета земље.

Кабинет потпредсједника Владе / Служба за односе с јавношћу
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?