Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Њујорк: Потпредсједник Лукшић учествовао на министарском састанку Програма за развој УН-а

Објављено: 25.02.2016. 16:45 Аутор: МВПЕИ
Потпредсједник Владе Црне Горе и министар вањских послова и европских интеграција Игор Лукшић, који борави у радној посјети Њујорку учествовао је на министарском састанку Програма за развој УН-а (УНДП) поводом обиљежавања педесетогодишњице од његовог оснивања, у оквиру сегмента о финансирању одрживих развојних циљева. Министри су представили виђења о начинима финансирања одрживих развојних циљева, чију основу чини Акциони план из Адис Абебе.

Потпредсједник Лукшић је истакао да је у Црној Гори у току припрема Националне стратегије одрживог развоја, која интегрише већину одрживих развојних циљева и подциљева, укључујући финансијска средства за њихову имплементацију. „Потврда посвећености Црне Горе испуњавању 2030 Агенде огледа се и кроз наш добровољан допринос да представимо Национални преглед имплементације 2030 Агенде на предстојећем Политичком форуму на високом нивоу у јулу мјесецу“, казао је Лукшић. Он је закључио да је подршка УНДП-а у овом процесу значајна, али да је кључно власништво држава над процесом.

Потпредсједник Лукшић је, током посјете Њујорку, имао сусрета са предсједавајућим Генералне скупштине Уједињених нација Могенсом Ликетофтом, подсекретаром УН-а за политичка питања Џефријем Фелтманом, те представницима држава чланица Савјета безбједности, али и других значајнијих држава чланица Организације.

Разговор са предсједавајућим Генералне скупштине био је прилика да црногорски шеф дипломатије потврди посвећеност Црне Горе имплементацији 2030 Агенде одрживог развоја и поздрави допринос Ликетофта остварењу њених амбициозних циљева стављањем Агенде у фокусу предсједавања. Такође, размијењена су мишљења о процесу избора и именовања Генералног секретара УН-а који заокупља значајну пажњу како држава чланица УН-а, тако и међународне јавности. Лукшић и Ликетофт констатовали су да је за процес избора Генералног секретара и његову транспарентност значајна одлука о одржавању неформалних дијалога Генералне скупштине у циљу интерактивне дискусије са кандидатима и укључивања ширег чланства УН-а.

Током сусрета са подсекретаром Фелтманом, саговорници су се сагласили око потребе јачања превентивног дјеловања и веће валоризације механизама попут раног откривања и упозорења и медијације у рјешавању све већег броја конфликата и актуелних пријетњи глобалном миру и безбједности. Фелтман је похвалио допринос Црне Горе на даљој промоцији медијације, као ефикасног средства превенције кроз чланство у Групи пријатеља за медијацију.

Састанци са високим званичницима УН-а, те представницима држава чланица Савјета безбједности, али и других значајнијих држава чланица Организације били су, такође, и прилика за промоцију кандидатуре Лукшића за генералног секретара УН-а.

МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?