Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са 147. сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 25.02.2016. 22:32 Аутор: Служба за односе с јавношћу
                                              
Влада Црне Горе, на 147. сједници којом је предсједавао потпредсједник Душко Марковић, усвојила је Информацију о рјешавању вишка ваздухоплова у Војсци Црне Горе и припадајућих резервних дјелова, опреме и алата за њихово одржавање.

Стратегијским прегледом одбране Црне Горе исказано опредјељење да Војска Црне Горе развија хеликоптерске снаге, а да се суверенитет над ваздушним простором обезбједи кроз изградњу одрживог система контроле, надзора и заштите ваздушног простора заједно са партнерима и савезницима. С обзиром на могућности авиона Г-4 и УТВА75 којима Ваздухопловство располаже, трошкове обуке, експлоатације и одржавања авиона и наоружања, те ограничени вијек употребе, процијењено је да њихово даље задржавање у оперативној употреби није рационално. Тим поводом Влада је донијела закључак којим се оглашавају сувишним четири авиона Г-4, три лака школска авиона УТВА-75, симулатор лета за авион Г-4, као и резервни дјелови, опрема и алати за одржавање. Такође, Влада је задужила Министарство одбране да спроведе поступак њихове продаје, како би се обезбиједила средства за почетак процеса опремања Ваздухопловства Војске Црне Горе новим вишенамјенским средњим хеликоптерима. Укупна почетна цијена авиона и пратеће опреме је нешто преко 15 милиона еура.

Влада је размотрила и усвојила Информацију о раду Савјета за заштиту од дискриминације за 2015. годину.

Потпредсједник Марковић је истакао да је Савјет за заштиту од дискриминације имао обавезу да подстакне и Владу и све Владине институције не само на осмишљавање него и на унапређење политика у овој области на више нивоа – стратешком, политичком, законодавном и оперативном. Савјет је одиграо веома важну улогу у овом процесу. Данас постоји комплетно заокружен законодавни оквир када је ријеч о темељним људским правима, успостављене су и изграђене институције које се баве овим питањима, обезбијеђен је квалитетан мониторинг и на националном и на међународном плану, тако да би даље постојање Савјета довело до преклапања надлежности које није продуктивно.

Имајући у виду да је у међувремену формиран потребни законодавни оквир који омогућује несметано спровођење политика и активности из области људских права и заштите од дискриминације, да је истекао мандат дијелу чланова, као и да је значајан дио обавеза Савјета обухваћен дјелокругом Савјета за владавину права, Влада је констатовала да су се стекли услови за престанак рада овог тијела и задужила Генерални секретаријат да припреми предлог одлуке о престанку важења Одлуке о образовању Савјета за заштиту од дискриминације

Поред осталог, Влада је усвојила Извјештај о спровођењу Стратегије за побољшање положаја Рома и Египћана у Црној Гори за 2015. годину.

Служба за односе с јавношћу
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?