Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Најлакше је бити накнадно паметан

Објављено: 01.03.2016. 20:28 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Обзиром на текст објављен у јучерашњем броју НД Вијести под називом: За хаос је криво Министарство, Министарство одрживог развоја и туризма даје сљедеће реаговање за које очекујемо да га, према Закону о медијима, објавите интегрално, обзиром да није несразмјерно дуже од садржаја на који се реагује:

Прво питање које, чини нам се, би се јавило код већине читалаца предметног текста јесте: Зашто новинар није контактирао Министарство као проглашеног „кључног кривца". Ваљда је логично и прије свега професионално да, када се већ пише текст у коме се ова институција прозива по више основа, добијемо прилику да саопштимо одговор на оптужбе. Како нам је та могућност дискреционо и из нејасних мотива ускраћена, принуђени смо да се овим путем обратимо јавности и одговоримо на оптужбе г. Дамјановића.

Наиме, опет смо свједоци ''накнадне памети'', а којој смо свједочили и раније од стране посланика, иако не у овом конкретном случају. Постављамо питање да ли је све наведене оптужбе о томе да је Министарство главни кривац за негативан извјештај ДРИ на завршни рачун ЈП НП Дамјановић изнио на мјесту гдје је требало, током контролног саслушања на ову тему, пред Одбором којим предсједава? Зашто није тада на овај начин окривио Министарство, зашто није питао министра све што је могао да пита, зашто није констатовао све што је у овом тексту констатовао?

Министарство не управља националним парковима, већ врши надзор над њиховим радом кроз, између осталог, периодичне извештаје. Шта су механизми контроле министарства? Један од механизама је интерна, унутрашња контрола, која је спроведена 2015. године и која је указала на одређене неправилности у пословању. Та ревизија свакако није свеобухватна као ревизија ДРИ, али је и таква контрола утврдила неправилности које су резултирале давањем 9 препорука. Такође, и тада смо Националним парковима указали на неопходност сређивања финансијског и другог пословања.

Тачно је да трансформација Националних паркова у привредно друштво још увијек није завршена. Ријеч је о врло специфичном процесу који ће бити закључен током ове године. Дио релеватне документације за трансформацију је предат Министарству, о чему ће се Министарство и Влада убрзо одредити. Састав новог Управног одбора ће током ове недјеље бити предложен Влади на именовање. Дакле, систем мора функционисати, нарочито у фази имплементације препорука ДРИ, којих је много и које морају бити спроведене до краја априла ове године, и то се не доводи у питање.

Г. Дамјановић истиче да Национални паркови нису одржив систем, а ми тврдимо: наравно да су национални паркови одржив систем. То указују прошлогодишњи резултати, који су рекордни – 30% повећање прихода и 30% више посјетилаца. Г. Дамјановић помиње 2014. годину као примјер неодрживости функционисања Паркова, али се некако заборавља да се управо тада дешавала потпуна опструкција наплате улазница у НП Ловћен и по том основу у 2014. није приходовано између 170-200.000 еура.

На крају, и поред информација које се пласирају у јавност без давања могућности Министарству да на њих правовремено одговори, наставићемо да инсистирамо на цјеловитом и објективном информисању грађана, па макар кроз реаговања ове врсте које ћете, надамо се, објавити онако како етика и прије свега Закон, налаже.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?