Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Састанак: Нумановић- Њ.Е.амбасадорка Бримо

Објављено: 14.03.2016. 21:09 Аутор: ПР служба

Министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић састао се данас са Њ.Е. амбасадорком Француске у Црној Гори Вероник Бримо.
Министар Нумановић и амбасадорка Бримо разговарали су о неколико значајних тема из области надлежности ресора за заштиту људских и мањинских права. О размјени искустава и добре праксе Црна Гора и Република Француска имају доста тога да кажу јер његују традиционално пријатељске односе, успостављене још у вријеме Књажевине Црне Горе. Подсјећања ради Француска је своје дипломатско представништво у Црној Гори имала од краја 1878. године.

Министар Нумановић упознао је амбасадорку Бримо са законодавним и институционалним оквиром заштите и унапређења људских права и слобода. Он је нагласио да у Црној Гори мањински народи уживају значајно поштовање и заштиту својих права. Држава ту показује показује пуну посвећеност тако да се припадниц/це мањинских народа и других мањинских националних заједница сматрају интегралним дијелом друштва.

У антидискриминационом законодавству кључни закони се иновирају када се потреба за истим укаже, а пратећи захтјеве које нам друштвени токови постављају, али и Европска комисија како би се у потпуности, постигла усаглашеност са међународним законодавством. Тако су, у протеклој години, усвојени нови Закон о забрани дискриминације лица са инвалидитетом и иновирани Закон о родној равноправности. Ове године додатно ће се усаглашавати и кровни Закон о забрани дисриминације.

Амбасадорка Бримо је, у складу са поступком информисања који је покренула Република Француска о односу државе и религије, исказала интересовање за постојеће стање у Црној Гори по том питању. Министар Нумановић је појаснио да је Устав Црне Горе, као највиши правни акт, јасно позиционирао одвојеност државе од вјерских заједница. Као и у Француској, гдје је постоји неутралност државних служби и јавне управе, и у Црној Гори, као грађанској држави, поштује се овај принцип. Премда је готово немогуће у потпуности постићи лаицитет, држава настоји да, придржавајући се Уставних одређења са вјерским заједницама гради партнерске односе.
Француска је држава која је утемељила лаицизам, односно секуларност, те стога јесте примјер једне добре праксе. Слобода вјероисповјести треба да је у правцу поштовања људских права и слобода, прије свега у слободи испољавања мишљења и вјере. Људска права и слободе високо су позиционирана у обавезама које свака држава, самим тим и држава Црна Гора, треба да испуни у својим настојањима да одговори задацима Европске комисије и једног дана постане равноправна чланица Европске уније, констатовано је на састанку.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?