Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен пројекат "Подршка националним институцијама у превенцији дискриминације у Црној Гори"

Објављено: 15.03.2016. 21:10 Аутор: ПР служба

Након завршеног пројекта СОЦЦЕР, у децембру прошле године, којим је Савјет Европе пружио подршку институцији Заштитника људских права и слобода Црне Горе и Уставном суду, данас је, у Подгорици одржана конференција поводом обиљежавања почетка пројекта “Подршка националним институцијама у превенцији дискриминације у Црној Гори”. Подршку пројекту дала је и Европска унија.

На конференцији поводом завршетка претходног пројекта, министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић сусрео се и разговарао са генералном директорицом Директората за пројекте у Савјету Европе госпођом Вероном Тејлор о могућностима подршке унапређењу заштите људских и мањинских права и слобода које би могле имати подршку Савјета Европе.
Имплементација новог пројекта, у који је укључено и Министарство за људска и мањинска права, биће заснована на комбинацији конкретних активности прилагођеним потреба партнера на пројекту. Поменуте активности односе се, најприје на пружање директне експертске помоћи приликом израде стратешких и нормативних докумената, интерних организационих смјерница, као и комуникационих стратегија.
Пројектом подршке предвиђене су и прецизно дефинисане тематске обуке за особље партнерских институција у правцу усвајања европских стандард који проистичу из праксе Суда за људска права, те обуке које одговарају јасним потребама институција у процесу извршавања обавеза и из процеса приступања ЕУ и поштовања смјерница мониторинг тијела Савјета Европе.
У циљу остваривања директног сусрета са напредним праксама примјене стандард из области људских права у пракси, планиране су студијске посјете Савјету Европе и Суду за људска права, али и кроз пружање подршке у области јавног дијалога, биће побољшан начин комуникације јавних институција са грађанима.

Генерална директорица Бланка Радошевић Маровић представила је, у свом обраћању, надлежности рада Министарства за људска и мањинска права и истакла важност сарадње са међународним институцијама и организацијама, као и представницима/ама цивилног друштва и невладиним сектором, посебно када је ријеч о имплементацији законодавног оквира, промоцији једнакости, те спровођењу активности на унапређењу права и слобода сваког грађанина/ке.
Радошевић Маровић је истакла да у актуелном процесу европских и евроатланских интеграција врло значајном сматра подршку Савјета Европе на овом, али и будућим пројектима који ће допринијети борби против дискриминације и што потпунијем поштовању темељних људских права.

У пројекат ПРЕДИМ укључени су институција Заштитника, Министарство за људска и мањинска права, Министартсво правде и Центар за обуке у судству и државном тужилаштву. Трајање пројекта је 24 мјесеца, а очекивања су да ће значајно унаприједити рад националних институција на превенцији дискриминације, те да ће се стечена знања доследно примјењивати у пракси у будућем периоду

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?