Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подсјећање на услове за остваривање права на преференцијални статус робе која се увози

Објављено: 21.03.2016. 13:18 Аутор: МБШ
Познато је да је податак о поријеклу робе потребан ради добијања повлашћеног (преференцијалног) статуса приликом царињења робе, а остварује се само у међународној размјени са земљама са којима Црна Гора има склопљен споразум о слободној трговини. Да би се утврдио износ царине и дажбина једнаког дејства, као и да би се примијениле мјере комерцијалне (трговинске) политике на неки производ, поред тарифног сврставања, нужно је утврдити његово поријекло.

Тренутно се преференцијална трговина одвија на основу Споразума о измјени и приступању централно-европском споразуму о слободној трговини-ЦЕФТА 2006 (Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија, Косово и Молдавија), Споразума о стабилизацији и придруживању између Европских заједница и њихових држава чланица, с једне стране и Републике Црне Горе, с друге стране, Споразума о слободној трговини између Црне Горе и Турске, Споразума о слободној трговини између Црне Горе и ЕФТА земаља (Швајцарска, Лихтенштајн, Норвешка и Исланд), Споразума о слободној трговини између Црне Горе и Украјине и Споразума о слободној трговини између СРЈ и Руске Федерације.

Приликом увоза из горе наведених земаља или групе земаља, примјењују се, по правилу ниже, најчешће нулте царинске стопе које увозник остварује на основу доказа о поријеклу робе и то:

-сертификата ЕУР.1/ФОРМ А (попуњава га извозник, овјерава и потписује царинарница) и који се подноси уз рачун (фактуру) или

-изјаве на фактури (изјаву на фактури може дати било који извозник за вриједност робе на фактури до 6.000,00 еура/5.000,00 $ по једној пошиљци или овлашћени извозник без обзира на вриједност робе)

Подсјећамо увознике да су услови за прихватање увјерења о поријеклу робе (сертификат ЕУР. 1/ФОРМ А), прописани горе наведеним споразумима, у складу са којима, да би био прихваћен, исти мора бити поднијет у форми која је прописана, а то значи: оригиналан са "гуиллонцхе" штампом, прописане величине и боје, са одговарајућим серијским бројем, одштампан на једном од језика из односног споразума, попуњена обавезна поља, потписан, издат од стране надлежног органа, овјерен од стране царинског органа државе извознице печатом о чијем изгледу је царински орган Црне Горе претходно обавијештен.

Исто тако, изјава на фактури мора бити дата на неком од језика из односног споразума и мора бити садржине која у свему одговара прописаном тексту.

У свим случајевима у којима недостаје било који од горе наведених услова, царински орган је овлашћен да такве доказе о поријеклу не прихвати, односно увознику одбије право коришцења преференцијалног третмана за увезену робу.

Такође, царински орган је овлашћен да не прихвати доказ о поријеклу и у свим оним случајевима када роба за коју је доказ издат не испуњава услов за преференцијални третман или поље (рубрика) за опис робе је непопуњено или се односи на неку другу робу умјесто на ону која је предата или доказ о поријеклу робе је издала земља која није у односној зони кумулације или једно од обавезних поља у увјерењу о поријеклу робе има трагове неовлашценог брисања или измјена (нпр. поља у којима је дат опис робе или гдје се наводи број пакета, земља одредишта или земља поријекла) или је рок доказа о поријеклу истекао и др.

У свим наведеним слуцајевима, царински орган је овлашћен да овакав доказ о поријеклу робе означи са “непримјенљиво ”, а увознику одбије право коришћења преференцијалног третмана за увезену робу.

Због свега претходно наведеног, скрећемо пажњу увозницима да су дужни да, уколико желе да роба коју увозе ужива преференцијални третман, у сваком конкретном случају царинском органу поднесу доказ који у свему одговара условима прописаним споразумима о слободној трговини.

Посебно напомињемо да је, у складу са горе наведеним споразумима, царински орган државе увознице овлашћен да, у оним случајевима у којима основано сумња да доказ о преференцијалном поријеклу није вјеродостојан или да и у случају подношења формално исправног доказа о поријеклу робе постоји основана сумња у декларисано поријекло, затражи накнадну провјеру од царинске администрације која је издала предметни доказ. Исто тако, накнадна провјера се може затражити и када сумња не постоји, односно по моделу случајног одабира (тзв. рандом верифицатион). У овим случајевима признавање права на преференцијални статус зависи од резултата накнадне провјере, односно од одговора добијеног од царинске администрације која је доказ издала.

На крају, имајући у виду да Управа царина континуирано и благовремено обавјештава увознике о свим промјенама у вези са преференцијалном трговином са земљама са којима Црна Гора има споразуме о слободној трговини, очекујемо да се прописана правила поштују и тиме избјегну проблеми који могу настати у вези са признавањем преференцијалног статуса роби која се увози.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?