Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Радиће се студија валоризације и ревитализације културних добара кроз туристичку понуду

Објављено: 28.03.2016. 22:11 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Ресорне институције у Црној Гори очекује озбиљан рад на адекватној валоризацији културних добара, те су велика очекивања од уговора потписаног са компанијом Парадорес де турисмо, закључено је на данашњем састанку министра одрживог развоја и туризма Бранимира Гвозденовића са представницима ове компаније – директором Парадорес хотела у Гранади и директором за развој производа Хуан Карлос Галвезом, те директорком за развој квалитета компаније Лауром Ариас Кубриом.

Наиме, Министарство одрживог развоја и туризма недавно је потписало Уговор о савјетодавним услугама са компанијом Парадорес де Турисмо чији је основни циљ размјена знања и искустава, као и проналажење модела за валоризацију и ревитализацију културних добара кроз туристичку понуду у Црној Гори.

У сарадњи са Управом за заштиту културних добара, одабрано је осам објеката у нашој земљи, препознатих као културна добра и то: Утврђење Жабљак Црнојевића, Утврђење Бесац, Утврђење Грможур, Стари град Бар, Тврђава Космач, Тврђава Горажда, Тврђава Шпањола и Градски бедеми – остаци Оногошта, за које ће компанија Парадорес вршити анализу могућности валоризације и ревитализације.

Саговорници су се сложили да је црногорска културна баштина огроман потенцијал, као и да се у Црној Гори налази значајан број објеката који спадају у културна добра од националног и међународног значаја, а који нијесу адекватно валоризовани и стављени у функцију. Стога је наглашено да је ревитализација у функцији развоја туризма и са пуним очувањем вриједности ових објеката, један је од приоритета Министарства одрживог развоја и туризма, Министарства културе и Управе за заштиту културних добара.

Саопштено је такође да ће, у току ове недјеље, представници Парадорес де Турисмо обићи све поменуте локације како би се прикупио додатни материјал и извршила селекција културних добара за која ће се израдити анализа.

Сарадња са овом компанијом иницирана је током посјете министра Гвозденовића Шпанији 2014. године, када су организовани састанци са представницима Свјетске туристичке организације УН-а, шпанске Владе, али и привредника. Том приликом министар се сусрео са директором Парадореса, Ангелес Аларцом, а црногорска делегација је посјетила и мјесто Парадор Алцала Де Хенарес, које представља добар примјер валоризације запуштених историјских објеката и њихове трансформације.

Представници “Парадореса” данас су одржали и презентацију у Министарству одрживог развоја и туризма, на којој су говорили министар Гвозденовић, директорица Управе за заштиту културних добара Анастазија Мирановић, шефица одјељења за развојне пројекте у урбанизму и архитектури у министарству Дијана Вучинић, као и г.

Током презентације Гвозденовић је саопштио: Према извјештају Свјетског савјета за путовања и туризам 37 посто свих туриста усмјерава своја интересовања у правцу културног туризма и ту је забиљежен годишњи раст од 15%. Зато овај сегмент понуде сматрамо јако важним. У складу са тиме, ове године приступамо изради студије која се односи на туризам, са акцентом на заштиту културне баштине. Приликом посјете Свјетској туристичкој органицији успоставили смо комуникацију са Парадорес компанијом, која управља са преко 94 хотела под разним нивоима заштите. Видјели смо јако добре примјере и сматрали смо да је то свјетска пракса коју треба да примијенимо у Црној Гори. Циљ нам је да укажемо на потребу бољег односа свих нас према културној баштини.

“Парадорес де Турисмо” је основана 1928. године и управља са 94 хотела (6.000 соба) који се у највећем броју налазе у објектима који су заштићена културна добра. Хотели се налазе у оквиру 9 националних паркова, 9 националних резервата и 12 Wорлд Херитаге градова (15 двораца, 14 манастрира, 12 палата и 6 јединствених историјских објеката). Основни цили дјеловања компаније је подизање нивоа доступности и развијености унутрашњих зона које нијесу карактеристичне туристичке дестинације.

Све аудио изјаве са данашње презентације можете наћи на  www.инфобиро.тв .
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?