- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Одржана сједница УО Центра за одрживи р...
Саопштење: Одржана сједница УО Центра за одрживи развој
На данашњој сједници Управног одбора Центра за одрживи развој као заједничког програма УНДП-а и Владе Црне Горе размотрен је низ заједничких иницијатива које треба да омогуће значајне помаке на путу ка одрживости националног развоја. Сједницом је предсједавао Бранимир Гвозденовић, министар одрживог развоја и туризма, а учешће су узели и Фиона Меклуни, стална координаторка система УН и стална представница УНДП у Црној Гори, представници Министарства вањских послова и европских интеграција, Министарства економије и Министарства науке.
Усвојен је План рада за 2016. годину кога чини осам текућих и девет планираних пројеката. Међу текућим пројектима посебно је значајан развој нискокарбонског туризма у Црној Гори, те пројекти - Лијепо Цетиње, Лијепи Мојковац, јачање система заштићених подручја, припрема националног извјештаја у области климатских промјена и инвентара гасова с ефектом стаклене баште, управљање отпадом који садржи ПЦБ. Од планираних пројеката посебно је значајан приједлог који има за циљ омогућавање легализације укључујући мјере енергетске ефикасности како би се на тај начин унаприједио квалитет изграђене средине. Треба поменути и припрему пројекта који има за циљ развој зелених послова у Црној Гори кроз подстицај озелењавању економије и раст броја зелених радних мјеста у туризму, кроз спој туризма и пољопривреде, те одрживо управљање отпадом.
Посебна пажња поклоњена је Пројекту нискокарбонског туризма који се финансира из донаторских средстава у износу од 3 милиона долара, у оквиру националне алокације у Глобалном фонду за животну средину. Имплементација пројекта почела је у јануару 2015. и трајаће до 2019. године. Циљ пројекта је смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ) у сектору туризма, кроз низ практичних активности које треба да омогуће еколошки оптималан развој сектора туризма.
На данашњем састанку договорено је да се у оквиру овог пројекта, за потребе Просторног плана посебне намјене обалног подручја Црне Горе, дефинише рута за бициклизам - Еуро Вело 8 рута. Такође, да се дефинише рута за саобраћање с морске стране еколошки оптималним превозним средствима, а све у оквиру развоја укупне мреже за интегрисани саобраћај у обухвату Боко-которског залива. Предложено је и инсталирање опреме за смањење емисија угљен диоксида у Луци Котор. Такође, размотрени су и пилот иновативни пројекти у туризму који треба да допринесу ублажавању климатских промјена, а који би били финансијски подржани средствима из овог пројекта. Међу приспјелим концептима на Управном одбору позитивним су оцијењени предлози као што су: управљање системом јавне расвјете у Херцег Новом, успостављање локалног бродског превоза бродовима на соларни погон ради унапређења туристичке понуде у Боки которској, реконструкција градске риве Пине, изградња бициклистичке стазе у оквиру изградње саобраћајнице од Тиватских солила до раскрснице за Пржно.
Ријеч је о приједлозима који су до сада приспјели, а о којим ће одлуке донијети Комисија за оцјењивања пројеката. Очекују се и додатне апликације, а овом приликом Управни одбор је дао смјернице у погледу комплетирања пројектне документације и утврђивања структуре кофинансирања из извора ван пројектних активности. Посебно је указано на значај успостављања приватно-јавних партнерстава и потребе активнијег учешћа приватног сектора у финансирању пилот пројеката у оквиру успостављања ниско-карбонског туризма.
На данашњој сједници одлучиено је да Центар за одрживи развој настави да дјелује као заједнички програм који по моделу блиског партнерства, спроводе Влада и УНДП до 2020. године. Притом, одлучено је да се прошири његов програмски портфолио тако да је проширење програмских активности усклађено с потребама спровођења нове Националне стратегије одрживог развоја, односно спровођења УН Агенде за одрживи развој до 2030. године, излазећи на тај начин из уског оквира пружања програмске подршке само за одрживост животне средине. Ријеч је о ширем програму који ће подржати активности у све четири групе националних ресурса: људским, друштвеним, економским и природним, у складу са могућностима опредјелјиванја средстава кроз оквире који ће бити доступни УНДП-у. Поред пројектног дијела програма, у оквиру програмских активности за подршку политици одрживог развоја, важна компонента односиће се на стручну помоћ у обради индикатора одрживог развоја за које националне институције - званични произвођачи статистике немају довољно капацитета.
Истовремено, у оквиру Владе биће ојачани постојећи капацитети у Министарству одрживог развоја за спровођење политике одрживог развоја. Ревизија укупног институционалног оквира биће извршена 2020. године, како би обједињавањем са програмом УНДП-а била успостављена јединствена национална институција која ће се свеобухватно бавити свим питањима од значаја за одрживост националног развоја.