Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ ЗА МЕДИЈЕ: Представљени резултати кампање „Без баријера. Да посао не стоји!“

Објављено: 30.03.2016. 20:16 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Током кампање „Без баријера – Да посао не стоји“ од новембра 2015. до марта 2016. године, привредници из свих крајева Црне Горе су указивали на баријере са којима се суочавају у свакодневном пословању и предлагали рјешења за унапређење пословног амбијента. На конференцији за медије, која је одржана данас у Еко згради Уједињених нација, представљени су резултати кампање, као и Извјештај о бизнис баријерама идентификованим током јавног дијалога, а који ће бити упућен на разматрање Савјету за унапређење пословног амбијента, регулаторних и структурних реформи. Савјет ће, у сарадњи са Владом Црне Горе, у оквирима својих надлежности, препоручити реализацију адекватних мјера.

Предузетници су путем портала www.безбаријера.ме пријавили укупно 124 баријере, које су сврстане у 8 категорија, које обухватају: неадекватну законску регулативу, високе таксе, неефикасну администрацију, финансијска ограничења у покретању и вођењу бизниса, различита ограничења у пословању, сиву економију, неадекватну инспекцијску контролу и компликоване и нејасне процедуре.

„Нема сумње да су закони, правила, уредбе и прописи неопходни. Они штите потрошаче, послодавце и запослене, али и цјелокупно уређење, помажући изградњу бољег и праведнијег друштва. Иако им је то примарна сврха, исти ти прописи, заједно са институцијама и инспекцијама које их примјењују, временом се усложњавају, што може да омета пословање привредника и да иде науштрб црногорске економије. Грађани често одустају од својих бизнис идеја када се суоче са низом прописа који их спречавају да их спроведу у дјело или да ефикасно функционишу. Најбољи начин да се спријечи овакав тренд је да се пружи шанса људима да сами пронађу најбоља рјешења за изазове са којима се суочавају у свакодневном раду“, истакла је Фиона Меклуни, стална представница УНДП и координаторка Система УН у Црној Гори.

Британски амбасадор у Подгорици Њ.Е. Иан Витинг, нагласио је да ће амбасада наставити да подржава овај пројекат и у наредних годину дана. „Крајњи циљ овог пројекта је да Влада Црне Горе, јединице локалне самоуправе и друге надлежне институције предузму конкретне кораке који ће, гдје је то могуће, елиминисати уочене недостатке у регулативи и административним процедурама. Ово није нимало лак посао, а посебно је тежак за државну администрацију, која, као и свака администрација, лако и природно усваја нове прописе, али се врло тешко одриче постојећих. Ипак, овај напор је нужан, јер производи опипљиву економску корист и, на крају крајева, нова радна мјеста и бољи живот за наше суграђане“, рекао је амбасадор Витинг.

„Пројекат је имао за циљ да покрене јавни дијалог путем којег грађани, пословна и академска заједница, невладине организације и укупна заинтересована јавност имају могућност да укажу државној и локалној администрацији на проблеме са којима се грађани и пословни субјекти у Црној Гори сусријећу у остваривању својих права и обављању пословних активности. Оно што је карактеристично јесте да је у оквиру пројекта омогућено заинтересованој јавности да предложи начине за унапређење квалитета, ефикасности и доступности јавних услуга и самим тим утиче на стварање бољег и стимулативнијег пословног амбијента, чиме се у крајној линији сужава простор за сиву економију.“ казала је Бојана Бошковић, генерална директорица Директората за финансијски систем и унапређење пословног амбијента, Министарство финансија.

Предсједница Уније послодаваца Црне Горе (УПЦГ) Светлана Вуксановић потврдила је опредјељење УПЦГ за активну подршку креаторима политика и доносиоцима одлука у процесима изградње подстицајног бизнис окружења које ће омогућити опстанак и даљи развој пословања предузећа, одрживост јавних финансија, очување положаја и стандарда запослених и отварање нових радних мјеста. „Кампању издваја чињеница да је остварен конструктиван и отворен дијалог између државе и реалног сектора. Најбољи примјер за то су четири округла стола која су одржана у Подгорици, Бијелом Пољу, Бару и Котору, а на којима су разговарали представници привреде и државе. Са ових округлих столова упућене су јасне поруке и смјернице за лакше пословање, примјењиве у свим локалним самоуправама,“ нагласила је Светлана Вуксановић.

* * *
Цјелокупан Извјештај о бизнис баријерама, укључујући препоруке, представили су Милош Вуковић и Милика Мирковић, модератори портала www.безбаријера.ме.

* * *

Кампања „Без баријера. Да посао не стоји!“ дио је пројекта „Управа по мјери грађана и бизниса“, који спроводи УНДП у Црној Гори у сарадњи са Министарством финансија, уз подршку Британске амбасаде у Подгорици и других партнера, укључујући Унију послодаваца Црне Горе. Пројекат је усмјерен на покретање дијалога са грађанима, с циљем поједностављивања компликованих бирократских процедура и елиминисања бизнис баријера које успоравају и отежавају привредне активности, како би се унаприједио квалитет и ефикасност јавних услуга. Осмишљен је у сарадњи са Удружењем комуникатора јавног сектора земаља Југоисточне Европе (СЕЕЦОМ), по угледу на британски „Ред Тапе Цхалленге“.

За додатне информације молимо Вас да се обратите:
Нађи Радуловић из Службе за односе са јавношћу и слободан приступ информацијама, Министарство финансија,
Тел: +382 20 224 – 581; Е-маил: мф@миф.гов.ме
Миловану Грби, савјетнику за пројекте и комуникације у Британској амбасади Подгорица,
Тел +382 (0) 20 618 010, Е-маил: Милован.Грба@фцо.гов.ук
Ивани Вујовић, савјетници за односе с јавношћу у Канцеларији УНДП у Црној Гори,
Тел: +382 20 44 74 41, Моб: 069 681 222, Е-маил: ивана.вујовиц@ундп.орг

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?