- Влада Црне Горе
Министарка Влаховић у Вашингтону: Успостављање сар...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарка Влаховић у Вашингтону: Успостављање сарадње са научним институцијама у САД
Објављено: 31.03.2016. • 04:30 Аутор: Министарство науке / Служба за односе с јавношћу
Видео: Сусрет министарке науке Сање Влаховић са Џудит Гарбер - кадрови
Видео: Министарка науке Сања Влаховић у Стејт департменту - кадрови
Видео: Министарка науке Сања Влаховић након састанка са представницима Свјетске Банке
Министарка науке проф. др Сања Влаховић, на позив високих представника Свјетске банке, борави ове недјеље у Вашингтону. Она се 30. марта састала са Џудит Г. Гарбер, секретаром Канцеларије за научну и технолошку политику при Бијелој кући (ОЕС/СТЦ), чија је мисија креирање политика у области науке и технологије за Владу САД, а има функцију и савјетодавног тијела америчког Предсједника.
Секретарка Гарбер изложиила је министарки Влаховић искуства Америке у сарадњи са земљама као што је Црна Гора и представила оквир могућности будуће сарадње. Након што је министарка Влаховић предочила развој научног система и пројекте и активности који се реализују у Црној Гори, уз акценат на стратегију спајања сектора науке и привреде, секретарка Гарбер је дала подршку црногорској политици у области науке. Такође је обећала да ће у Стате Департрмент, преко Амбасаде у Црној Гори, благовремено обавјештавати о активнострима и програмима сектора за науку и технологију који могу бити од значаја научноистраживачкој заједници у Црној Гори и развоју научне политике у нашој земљи. Током данашњег сусрета било је ријечи и о нашим научницима у Америци који су на докторским и постдокторским студијима на америчким универзитетима, али и научницима који већ увелико раде у научним институтима и центрима широм Америке. Секретарка Гарбер истакла је да ово тијело Стате Департмента може бити подршка за све наше научнике који се налазе у Америци.
Министарка Влаховић и амбасадор Црне Горе у Васшнгтону проф. др Срђан Дармановић посјетили су јуче Џорџ Вашингтон Универзитет (Георге Wасхингтон Университy), гдје су разговарали са проф. др Леом М. Цхалупом, замјеником предсједника надлежним за истраживање. Министарка Влаховић је упознала потпредсједника Чалупу са развојем науке у Црној Гори, резултатима и напретку оствареним у претходном петогодишњем циклусу, актуелним пројектима, али и плановима за наступајући период. Тема у разговорима је била и могућности успостављања сарадње, уз нагласак на пројекат Еxперт финдер који је ГW Универзитет успоставио ове године. Наиме, ријеч је о могућности која се нуди свим научницима широм свијета да аплицирају за експерте на пројектима које ради ГW Универзитет.
Важно мјесто током сусрета имао је и разговор о стварању мрежа са научном дијаспором, што је потпредсједник Чалупа оцијенио изузетно корисним, посебно када је ријеч о малим земљама попут Црне Горе. Он је најављену конференцију цногорске научне дијаспоре у матичној земљи оцијенио као изузетан потез који може учинити пуно за Црну Гору, имајући у виду да повезивање научника са различитих, престижних институција науке и образовања у свијету са колегама и институцијама у Црној Гори може отворити многа врата и остварити сарадњу од пресудног значаја за будући просперитет државе. Министарка Влаховић предочила је потпредсједнику Чалупи и програме Националног стипендирања магистраната, доктораната и постдоктораната, који по завршетку имају обавезу да стечено знање имплементирају у матичној земљи, као и будући пројекат запошљавања доктораната и постдоктораната у институцијама система, како би директно имплементирали стечена знања и врлине.
Министарка Влаховић данас ће се састати и са Цлаудим Цостин, Сениор директором Свјетске банке за образовање, док ће сјутра бити учесница панела „Како размјена знања може утицати на реформу високог образовања и науке“, који се одржава у оквиру конференције Свјетске банке “Трећи састанак на високом нивоу о размјени знања преко искустава земаља учесница – ХЛМ3“. Она ће на овом панелу представити искуства Црне Горе и упознати присутне са пројектом ХЕРИЦ/ИНВО, преко кога се подиже ниво квалитета високог образовања и науке у Црној Гори.
Министарство науке / Служба за односе с јавношћу
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?