- Влада Црне Горе
Министарство правде Одржан састанак мреже координатора/ки локалних сам...
Одржан састанак мреже координатора/ки локалних самоуправа
Министарство за људска и мањинска права, Одјељење за послове родне равноправности организовало је данас редовни квартални састанак са координаторима/кама за родну равноправност и представницима/ама локалних самоуправа у циљу сумирања резултата спровођења политике родне равноправности на локалном нивоу.
Састанку је присуствовало 15 представника/ца општина који/е су информисале представнице Одјељења и Мисије ОСЦЕ у Црној Гори, који заједно спроводе пројекат јачања принципа родне равноправности на локалном нивоу, о реализованим активностима у протеклој години у овој области. Представнице Делегације Европске уније у Црној Гори су такође имале прилику да присуствују састанку и упознају се са постигнућима на пољу сузбијања насиља над женама, оснаживања жена у јавном и политичком животу и оснаживања институционалних механизама на локалном нивоу, подстицања женског предузетништва, те побољшања жена из руралних подручја и унапређења људских права припадница ромске и египћанске популације, као и жена са инвалидитетом.
Присутне је у уводном дијелу поздравио министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић који је поновио значај једнаког поштовања родног аспекта. Министар је подсјетио да је у прошлој години усвојен Закон о измјенама и допунама Закона о родној равноправности, те да сада преостаје веома важан задатак његове имплементације.
Он је нагласио значај сарадње са локалним самоуправама на јачању принципа родне равноправности и потребе да се стварају повољне могућности за унапређење улоге жене у нашем друштву.
Начелница Одјељења за послове родне равноправности Биљана Пејовић осврнула се на досадашње резултате који су остварени у нормативном и институционалном оквиру на локланом нивоу, који треба да гарантује једнаке шансе и могућности за жене и мушкарце.
Начелница Пејовић је подсјетила да је од доношења Закона о родној равноправности 2007. те његовим измјенама и допунама из 2015. значајно унапређен законодавни оквир. Овај Закон несумњиво представља најважнији инструмент вођења политике родне равноправности. Она је рекла да је у међувремену усвојени и други закона који регулишу области од непосредног интереса за остваривање родне равноправности.
Ресорно Министарство у сарадњи са Мисијом ОСЦЕ у Црној Гори, планира да, до краја године, уради анализу потписаних Меморандума о сарадњи са локалним самоуправама, односно резултата ових споразума, а који се односе на успостављање механизама за постизање родне равноправности и обезбјеђивања одговарајуће нормативне инфраструктуре која је неопходна у постизању једнаких могућности на локалном нивоу. Ови резултати ће послужити као индикатори за креирање политике родне равноправности у будућем периоду.
С тим у вези, договорене су даље активности у вези са прикупљањем одговарајућих информација које ће послужити као основа за израду ове анализе.
Министарство за људска и мањинска права