Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Ивановић на скупу Свјетске банке у Вашингтону представио резултате пројеката МИДАС И ИПРАД-лике

Објављено: 01.04.2016. 23:08 Аутор: МПРР

MPRRMPRR 

На конференцији Свјетске банке која се претходна два дана одржавала у Вашингтону истакнуто је као врло позитивно и поучно искуство које Црна Гора има у спровођењу пројеката МИДАС и ИПАРД-лике, а који се спроводи са СБ у циљу развоја пољопривреде и јачања конкуретности црногорских произвођача. Искуство из Црне Горе представљено је као успјешан примјер земљама чланицама гдје СБ реализује сличне пројекте.

На Састанку на високом нивоу црногорско искуство представио је министар пољопривреде и руралног развоја Црне Горе проф. др Петар Ивановић који је на позив СБ учествовао на Трећем састанку на високом нивоу на тему Размјене знања (Тхирд Хигх-Левел Меетинг он Цоунтрy-лед Кноwледге Схаринг. Министар Ивановић је говорио на панелу „Повећање продуктивности у пољопривреди кроз размјену знања“ гдје је представио начин реализације пројеката подршке црногорској пољопривреди. “Скуп у Вашингтону била је добра прилика за размјену искустава земаља чланица када су у питању пољопривреда и рурални развој. Учешће на конференцији дало нам је прилику да представимо резутате два пројекта која реализујемо са СБ готово шест година. То су МИДАС и ИПАРД лике. Добили смо и позив да своје искуство пренесемо земљама региона и свијета гдје СБ реализује сличне пројекте. Постигнути резултати у пољопривреди су видљиви и велики број земаља исказао је интересовање да пренесемо искуства Црне Горе”, казао је министар Ивановић.

MPRRMPRR

Договорен наставак подршке

Осим учешћа на конференцији посвећеној размјени знања и искустава, министар Ивановић је имао и одвојене разговоре са представницима међународне финансијске корпорације и менџментом СБ. “Разговарали смо о наставку сарадње. Обезбиједили смо 52 милиона еура за подршку инвестицијама за период од 2016. до 2020. Тај новац у износу од 50 одсто подршке не дајемо унапријед пољопривредницима, већ када реализују инвестицију. Да би завршили пројекте пољопривредним произвођачима је потребно додатних 100 милиона еура за инвестиције. Управо је то била тема разговора са представницима Међународне финансијске корпорације (ИФЦ) - како да директно посредством ИФЦ или индиректно преко банкарског сектора обезбиједити новац за инвестиције како не би размишљали да због недостатка средстава новац из ИПАРД-а не буде повучен. Разговарали смо и са представницима Свјетске банке о наставку пројекта МИДАС и договорили да кренемо у другу фазу пројекта”, казао је Ивановић, додајући да ће, како сада ствари стоје, пољопривреда заузимати важно мјесто у петогодишњем плану активности Свјетске банке у Црној Гори.

 

 

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?