- Влада Црне Горе
Конференција ''Транспарентна додјела средстава из ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Конференција ''Транспарентна додјела средстава из јавних фондова – Добре праксе и модели Европске уније''
Објављено: 01.04.2016. • 23:35 Аутор: ИЗ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА САРАДЊУ С НЕВЛАДИНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА
Конференција ''Транспарентна додјела средстава из јавних фондова – Добре праксе и модели Европске уније'', одржана је од 29. до 31. марта 2016. године на Јахорини (БиХ), у организацији ТАЦСО БиХ у партнерству са ТАЦСО Веста-Ресурсни центра за НВО у Босни и Херцеговини.
Циљ скупа, који је окупио више од 80 релевантних учесника из Албаније, Србије, Црне Горе, Македоније, Косова*, Турске и Босне и Херцеговине, био је анализа модела и добре праксе Европске уније када је у питању процес додјеле средстава организацијама цивилног друштва из јавних фондова, а ради унапрјеђења транспарентности поменутог процеса у земљама Западног Балкана и Турској.
Скуп су отворили Массимо Мина, представник ДЕУ у БиХ, Јасенка Перовић, шефица ТАЦСО Регионалне канцеларије из Сарајева, Горан Кучера, представник Министарства правде БиХ и Јасмин Јашаревић, предсједник Локалног савјетодавног одбора ТАЦСО БиХ.
Из Црне Горе учесници су били: Данка Латковић, руководитељка Канцеларије за сарадњу са НВО-ом, Горан Ђуровић, шеф ТАЦСО канцеларије у Црној Гори, Марија Јанковић, самостална савјетница ИИИ у Канцеларији, Марина Вуковић, представница Центра за развој невладиних организација, Никола Ђоновић, представник НВО Центра за грађанско образовање, Ивана Смоловић, представница НВО СОС телефон Подгорица и Ивана Дракић, представница НВО Грађанска алијанса.
Уводницари/ка су нагласили да је транспарентност расподјеле средстава НВО-има, важан чинилац јачања међусобног повјерења, сарадње и дијалога подсјећајући на чл. 10. и 11. Лисабонског уговора, који се односе на питање партиципативне демократије и дијалога власти са цивилним друштвом, и то не само у креирању јавних политика, већ и њиховом спровођењу и праћењу тог спровођења –мониторингу. У том смислу су истакнуте и Смјернице за подршку Европске уније цивилном друштву у земљама проширења 2014-2020, чије ће индикаторе ДГ НЕАР користити за оцјену напретка у поменутим земљама у годишњим извјештајима, а по питању креирања подстицајног окружења за развој организација цивилног друштва И њихову финансијску одрживост.
Правна савјетница Европског центра за непрофитно право из Будимпеште, Есзтер Хартаy, представила је компаративну анализу постојећег оквира за финансирање ОЦД-а у ЕУ у земљама Западног Балкана и Турској, са посебним акцентом на кључне принципе које треба поштовати да би се креирало повољно окружење за финансирање из јавних фондова: нпр. да финансирање буде регулисано/нормирано, институционализовано, планирано, транспарентно, партиципативно, пропорционално, сврсисходно - да су ефекти улагања уочљиви и корисни за све.
Велико интересовање учесника изазвао је модел јавног финансирања у Естонији кроз Национални фонд за цивилно друштво, основан од стране Министарства унтрашњих послова. Представљајући модел, менаџерка програма подршке НВО-има Мари-Лиис Доленко, је нагласила да је кључ модела у обезбјеђењу доступности јавних средстава свим заинтересованим под истим условима и укључености корисника средстава у поступак креирања мјера од јавног интереса. Важно је и то да се средства овог фонда могу користити и за пројекте, али и за изградњу капацитета организација цивилног друштва.
Извршна директорка Естонске мреже непрофитних организација (НЕНО), Марис Јогева, представљајући искуства Мреже, нагласила је да је важно заговарати стратешко партнерство државе и организаицја цивилног друштва, које могу допринијети развоју и обезбјеђењу квалитетних сервиса, покретању грађанског активизма, иновацијама у различитим областима, али све то уз подршку из јавних фондова, по принципима транспарентности, доступности, ефективности, изградње капацитета, партиципативности И стартешки дефинисаним јавним интересом.
На конференцији је представљен и УНДП пројекат ''Јачање локалне демократије'' који се реализује у БиХ и промовисана је ЛОД методологија за јачање везе између локалних власти и цивилног друштва у развоју и праћењу транспарентнијег финансирања организација цивилног друштва из јавних фондова.
Представници Црне Горе, као И учесници из осталих земаља, представили су искуства из својих земаља у односу на механизме финансирања НВО-а из јавних фондова и трендове у расподјели средстава, али и кључне изазове за унапређење транспарентности јавног финансирања програма и пројеката невладиних организација.
Јединствена оцјена учесника је да треба обезбиједити, односно јачати транспаренто финансирање организација цивилног друштва, као и механизме за квалитетан мониторинг реализације програма и пројеката, односно трошења средстава из јавних фондова у циљу остварења јавног интереса.
ИЗ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА САРАДЊУ С НЕВЛАДИНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА
Везани чланци:
САОПШТЕЊЕ 05.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?