Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора и Израел настављају сарадњу у области шумарства

Објављено: 05.04.2016. 20:14 Аутор: МПРР

Црна Гора и Израел настављају сарадњу у области шумарства, која је договорена приликом прошогодишње званичне посјете тој земљи министра пољопривреде и руралног развоја проф. др Петра Ивановића и разговора које је имао са колегом Јаир Шамиром. Министри су тада, између осталог, договорили да се успостави сарадња са Црном Гором на бази богатог искуства Израела у сектору шумарства у дијелу успостављања ефикасног система пошумљавања, превентивне заштите шума од пожара и пречавања болести шума.

Тим поводом, у Израелу ће ове седмице боравити начелник Дирекције за шумарство Министарства пољопривреде и руралног развоја мр Ранко Канкараш и мр Дарко Дубак са Биотехничког факултета у Подгорици. Представници Црне Горе у Израелу бораве на позив Министарства заштите животне средине Израела и организације ККЛ-ЈНФ која управља шумским ресурсима те земље.

Ово није прва активност која је реализована у том смислу. Претходно су представници ККЛ-ЈНФ боравили су у Црној Гори, када су дефинисане теме будуће сарадње, а представници двије земље имали су и заједночко учешће на Конференцији о климатским промјенама, одржаној у децембру 2015. године у Паризу, гдје су презентирани модели регионалне сарадње и вођена дебата на тему "Климатске промјене: шуме, животна средина и шире".

Сврха посјете црногорске делегације Израелу је упознавање са искуствима те земље у сегментима превенције и контроле шумских пожара, упознавање са радом специјализованих центара у Израелу за узгој и развој садног материјала техникама пошумљавања голети, сиромашних и деградираних земљишта. Наиме, Израел је земља која је због свог географског положаја значајно више погођена утицајем глобалног загријавања од Црне Горе и која је била принуђена да развија мјере адаптације адаптације на климатске промјене, које заиста изгледају импресивно чак и на свјетском нивоу. Битну улогу у том процесу управо има организација ККЛ-ЈНФ.

Сходно томе, кључни циљ даље сарадње је развој заједничког пројекта, у оквиру којег би Црна Гора била могућности да користи драгоцјена искуства колега из Израела и да их примијени у Црној Гори у адекватној мјери. Пројекат би имао регионални карактер, а биће кандидован код глобалних фондова за заштиту животне средине како би добио подршку за реализацију.


ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?