Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сусрет Марковић- Песко: Владавина права, економска сигурност и демократизација друштва - поље дјеловања актуелне и будуће владе

Služba za odnose s javnošću

     
Потпредсједник Владе Душко Марковић примио је данас директора Центра за спрјечавање конфликата Организације за европску безбједност и сарадњу (ОЕБС), Марсела Пескоа.

Потпредсједник Марковић је изразио захвалност ОЕБС-у на подршци током вишегодишњих процеса унапређења демократије, транспарентности и владавине права у Црној Гори, нагласивши да посјета њеног високог званичника долази у специфичном тренутку десете годишњице обнове црногорске независности. „Организација за европску безбједност и сарадњу није била само посматрач, већ активни судионик укупног преображаја Црне Горе у претходној деценији и дуже. За то вријеме Црна Гора је успјела да континуираним, објективним и инклузивним приступом обезбиједи потребан ниво повјерења код ОЕБС-а, који ћемо у будућности неизоставно валоризовати“ – истакао је потпредсједник Владе.

Марковић је нагласио да је наша земља препознала све важније изазове савременог друштвеног тренутка и успјешно их пребродила, и да су они уграђени у резултате на пољу европских и НАТО интеграција. „Број отворених преговарачких поглавља у којима смо показали озбиљност државне политике резултат је наших укупних друштвених потенцијала, и то је неподијељено мишљење субјеката који прате наш демократски преображај“ – саопштио је потпредсједник.

Директор Пескоа је саопштио да ће ОЕБС наставити своју агенду у свим областима у којима је Црној Гори потребна подршка ове Организације, препознајући десет година независности као оквир за отварање нових колосјека сарадње Црне Горе и ОЕБС-а.

У контексту резултата на плану интеграција у ЕУ и НАТО, Пескоа је истакао да је евидентни напредак Црне Горе истовремено и успјех ОЕБС-а, те да та Организација цијени начин на који Црна Гора препознаје улогу ОЕБС-а у креирању демократских процеса. Он такође очекује да Влада и политички чиниоци и у актуелном тренутку изграде отпорно политичко окружење које ће омогућити одржавање кредибилних избора у октобру ове године.

Потпредсједник Марковић је упознао саговорника са актуелним приликама везаним за политички Споразум око којег постоји сагласност, и који ће опозицији омогућити учешће у Влади, органима управе и институцијама по дубини, што ће несумњиво бити претеча нове политичке праксе у региону и шире. „Најодговорнији политички чиниоци већ су дали допринос напорима да се успјешно одговори на изазове демократије у Црној Гори. Испуњење крупних циљева на унутрашњем правном и политичком нивоу управо потврђује кредибилитет државе и способност институција, и отвара хоризонт за свеобухватне видике у домену владавине права, економске сигурности и демократизације друштва, што је широко поље дјеловања ове и будуће Владе“ – саопштио је Марковић.

Саговорници су сагласни да је ОЕБС дао конкретан допринос у подизању нивоа способности и ефективности Државне изборне комисије и других тијела за спровођење изборних процедура, те да ускоро треба приступити функционалном редефинисању мисије ОЕБС-а у Црној Гори – из досадашњег прећи у напредни ниво јачања институција у области владавине права, економског прогреса, те безбједности и стабилности.

Разговорима је присуствовала и шефица мисије ОЕБС-а у Црној Гори Јањина Хребичкова.

Кабинет потпредсједника / Служба за односе с јавношћу

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?