- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Билатерална сарадња Министарства одржив...
Саопштење: Билатерална сарадња Министарства одрживог развоја и туризма и Агенције за заштиту од зрачења и нуклеарну сигурност Републике Косово
У Министарству одрживог развоја и туризма одржан је састанак са делегацијом Републике Косово. Састанку су, испред Црне Горе, присуствовале генерална директорица Директората за животну средину у Министарству одрживог развоја и туризма Ивана Војиновић и Тамара Ђуровић, руководитељка Дирекције за заштиту ваздуха и заштиту од буке у животној средини. Делегацију Републике Косово чинили су Беqир Мезелxхиу, директор Агенције за заштиту од зрачења и нуклеарну сигурност Републике Косово, Насер Балај, руководилац Сектора за заштиту од зрачења и нуклеарну сигурност, Медина Орана, службеник који ради на издавању дозвола. Састанку су присуствовали и представници Организације за европску безбједност и сарадњу (ОЕБС) са сједиштем на Косову, Ханс Бенгтссон и Седат Схала, као и Јохн Цорриган и Ивана Марковић Бошковић из Мисије ОЕБС-а из Црне Горе.
Тема састанка је била успостављање билатералне сарадње измедју надлежних институција у области радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности и заштите од зрачења.
У уводном обраћању генерална директорица Ивана Војиновић је изразила задовољство због иницијативе колега са Косова да се успостави сарадња у овој области. Информисала је о до сада спроведеним активностима и постигнутом напретку у области заштите од јонизујућих зрачења. Том приликом је истакла важност успостављеног правног и стратешког оквира, као и спровођења прописа у овој облатси које се најбоље огледа кроз функционално складиште радиоактивног отпада, којим руководи Д.О.О. „Центар за екотоксиколошка испитивања“. Такође, наглашена је вазност до сада потврђених међународно-правних инструмената, а посебно недавно потврђеног Амандмана на Конвенцију о физичкој заштити нуклеарног материјала од стране Црне Горе, чиме се број потребних држава, које треба да приступе амандманима Конвенције о физичкој заштити нуклеарног материјала да би глобално ступили на снагу, свео на двије. Гђа Војиновић упознала је колеге са Косова о процесу преговарања и чињеници да је Црна Гора у децембру 2015. године отворила преговарачко поглавље 15 – Енергетика, у којем се налази област нуклеарна сигурност и заштита од зрачења, те да у својим извјештајима Европска комисија истиче напредак у овој области. Указала је и то да ће све даље активности бити стратешки заокружене кроз ревизију Стратегије заштите од јонизујућих зрачења, радијационе сигурности и управљања радиоактивним отпадом за период 2017-2021. године са Акционим планом за период 2017-2021. године, чије је усвајање предвиђено до краја 2016. године. Гђа Војиновић је истакла да је један од важнијих задатака израда Анализе о управљању искоришћеним затвореним радиоактивним изворима и радиоактивним отпадом, укључујући одлагање.
На састанку је Беqир Мезелxхиу информисао о активностима које тренутно спроводи Агенција за заштиту од зрачења и нуклеарну сигурност, посебно у дијелу успостављања адекватног и усклађеног правног оквира. Представници Републике Косово сагласили су се да је чланство у Међународној агенцији за атомску енергију од изузетног значаја за сваку државу, а посебно мале државе које имају мале системе у овој области, те да је подршка међународних организација попут МААЕ и ОЕБС-а од изузетне важности.
Тамара Ђуровић је презентовала остварени напредак у области заштите од јонизујућег зрачења, истичући да је један од задатака Директората за животну средину успостављање правног оквира и из области заштите од нејонизујућих зрачења, који је по први пут у Црној Гори на тај начин уређен.
Обје стране сагласиле су се да је заштита граничних прелаза и обука службеника граничне полиције и царинских испостава једна од континуираних активности ради сузбијања недозвољеног промета радиоактивног и нуклеарног материјала.