- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Конкуретност ЈИЕ: Преглед политика 2016
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Конкуретност ЈИЕ: Преглед политика 2016
Објављено: 08.04.2016. • 17:10 Аутор: м
Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) објавила је публикацију “Конкуретност југоисточне Европе: Преглед политика 2016” која је презентована у Привредној комори Црне Горе 7. априла. 2016. године. Она има циљ да помогне у креирању политика и мјера земљама југоисточне Европе.
У уводном излагању Горан Шћепановић, генерални директор за мултилатералну и регионалну трговинску сарадњу и економске односе са иностранством у Министарству економије, је казао да економски развој југоисточне Европе више него икада зависи од веће економске конкурентности у циљу подстицања инвестиција. Он сматра да је кључни изазов земаља региона у наредном периоду стварање одрживог економског развоја кроз јавне финансије, консолидацију, структурне реформе, унапређење пословног амбијента и имплементације најважнијих регионалних стратешких пројеката. Реализацијом те визије, цијели регион повећава своју конкурентност и постаје више привлачан за стране инвеститоре.
Потпредсједница Привредне коморе Црне Горе Љиљана Филиповић је изјавила да у отвореној и интегрисаној свјетској економији, конкурентност заузима централно мјесто како развијених тако и земаља у развоју.
- Према индексу глобалне конкурентности, Црна Гора је посматрано на макро нивоу, релативно добро позиционирана али су неопходни додатни напори како би у слободним и равноправним тржишним условима, црногорски производи успјешно пролазили тест међународног тржишта, уз истовремено задржавање и дугорочно повећање реалног дохотка становништва, рекла је Филиповић.
Скренула је пажњу да се конкуретност економије креира на микро нивоу тј. у предузећима јер су они носиоци генерисања прихода, учесници у креирању радних мјеста, учествују у извозу роба и услуга, итд.
- И поред благог раста економије у последњих пар година, пред нама су изазови јачања продуктивности и конкуретности малих и средњих предузећа чему морају посветити пуну пажњу јавни сектор, као и свако предузеће, са нагласком на главне покретаче и носиоце развоја – образовање, системски амбијент, иновативност, технолошки и регионални развој, како би потенцијали раста дошли што више до изражаја и остварили максималне ефекте, навела је потпресједница Коморе.
Према публикацији ОЕЦД-а конкуретност привреде се не остварује снижавањем укупних трошкова већ паметним растом базираним на економији знања, иновацијама и додатним вриједностима. Публикација се састоји од 15 политика дефинисаних Стратегијом југоисточна Европа 2020 (СЕЕ 2020). Наведене политике садрже оцјене димензија које су дефинисане под одређеном политиком, спроведене активности као и препоруке за даља дјеловања. Креиране политике су из сфера: инвестирање и промоција, трговине, образовања, истраживања, развоја и иновација, дигиталног друштва, културе и умјетности, саобраћаја, екологије, финансирања, опорезивања, конкурентности, запошљавања, здравства, ефикасности јавних сервиса и антикорупције.
Презентацији публикације су присуствовали представници државних органа, међународних организација и приватног сектора.
Везани чланци:
"Дан отворених врата" 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?