- Влада Црне Горе
Министарство правде Регионална конференција на тему сузбијања дјечјих,...
Регионална конференција на тему сузбијања дјечјих, присилних, уговорених бракова у заједници Рома и Египћана
Регионална конференција о сузбијању дјечјих, присилних,уговорених бракова у заједници Рома и Египћана, а у организацији невладине организације Центар за ромске иницијативе из Никшића и Интернационалне полицијске асоцијације (ИПА) Секције Црне Горе и подршку Одбора за родну равноправност Скупштине Црне Горе, у склопу пројекта „Регионалном сарадњом у сузбијање дјечјих, присилних, уговорених бракова у заједници Рома и Египћана“ који је подржан од стране амбасаде САД у Црној Гори, одржана је данас у Скупштини Црне Горе.
У сусрет 8. априлу, Међународном дану Рома, а поменутим поводом, присутнима су се обратили Нада Дробњак предсједница Одбора за родну равноправност, Фана Делија извршна координаторка Центра за ромске иницијативе, Војислав Драговић предсједник Интернационалне полицијске асоцијације- Црна Гора.
У уводном дијелу о овој крајње негативној и дискриминаторној појави говорили су Њ.Е. Маргарет Ен Ујехара, амбасадорка САД у Црној Гори, министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић, министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић, Јадранка Милићевић ипред ЦАРЕ Интернатионал-а БиХ, и Сеад Фрључкић из Управе полиције.
Министар Нумановић честитао је празник свим припадницима/ама ове етничке заједнице и рекао да о теми раних присилних бракова треба чешће и отворено разговарами како би се сагледали најефектнији начини за спречавање ове нецивилизацијске појаве, која представља грубо кршење људских права .
Овај проблем дио је и родне политике, а њу је иначе немогуће одвојити од једнаког признавања, уживања и заштите људских права, реализације социјалне правде и социјалне инклузије, рекао је Нумановић. Он је Када је у питању постизање циља елиминација свих облика дискриминације над женама и дјевојчицама ромске и египћанске популације, Министарство за људска и мањинска права континуирано организује активности, нарочито по питању подизања свијести опште популације о појави раних и прилисиних бракова међу овом популацијом. Суштина рјешења ове негативне појаве јесте повјерење, у наставно особље у школама, иституције система која су надлежне да поступају по овом питању, те правовремена информисаност Дјевојчице морају знати своја права и коме могу да се обрате за помоћ уколико се нађу у ситуацији да буду обећане неком без своје сагласности, без представе шта се све од њих очекује кад једном постану невјесте, снахе, мајке, поручио је министар.
Министарка Ковачевић истакла је да Министарство рада и социјалног старања, односно центри за социјални рад у свом свакодневном раду предузимају активности из своје надлежности у циљу сузбијања ове појаве кроз стручан разговор са породицама, улажући напоре на подизању свијести међу ромском и египћанском популацијом о забрани присилних и дјечијих бракова, као и о штетним ефектима оваквих бракова на ментално и физичко здравље дјевојчица, сходно препорукама које је дао Комитет за елиминацију дискриминације жена Уједињених нација, приликом разматрања Иницијалног извјештаја Црне Горе о примјени Конвенције.
Министарка је нагласила даје мијењање традиције један од најдуготрајнијих процеса, али је могућ сконцентрисаним напором друштва и подизањем нивоа свијести ромске и египћанске заједнице у којој је ова појава уобичајена. Као једну од неопходних мјера, министарка је истакла оштрију казнену политику према родитељима који истрајавају на овој штетној традицији.
„Неважно је да ли се ради о договореној удаји или договореној продаји ромских и египћанских дјевојчица или жена, држава која гарантује заштиту људских права свим појединцима/кама мора их заштитити и осигурати да саме бирају да ли ће, када и са ким ступити у брачну заједницу“, рекла је министарка Ковачевић.
Конференција је за циљ имала размјену искустава из земаља Западног Балкана о проблемима и могућим рјешењима за сузбијање ових проблема. У раду конференције учествовали су из регионалних невладиних организација, те представници/е цивилног сектора у Црној Гори.