- Влада Црне Горе
Излагање Игора Лукшића, кандидата Владе Црне Горе ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Излагање Игора Лукшића, кандидата Владе Црне Горе на неформалном дијалогу Генералне скупштине УН са кандидатима за новог генералног секретара
Објављено: 12.04.2016. • 22:05 Аутор: МВПЕИ
Излагање Игора Лукшића, кандидата Владе Црне Горе на неформалном дијалогу Генералне скупштине УН са кандидатима за новог генералног секретара
Господине предсједавајући,
Екселенције,
Даме и господо,
Заиста је велико задовољство и привилегија обратити вам се овдје данас када отпочињемо са новим приступом одабиру Генералног секретара УН.
Данас заједно крчимо нови пут.
И надам се да је то у најбољем интересу свијета.
Ја долазим из мале, али поносне земље, са турбулентном историјом.
Као саставни дио социјалистичке Југославије под Титовим вођством, Црна Гора је дијелила међународну обавезу успостављања УН.
Многи људи ово не знају, али Црна Гора је прва пут послала мировњаке на оство Крит крајем 19. вијека, тиме узимајући учешћа у првој модерној мировној операцији.
Ја долазим из земље која је обновила независност прије 10 година након мирног демократског референдума, чиме је прекинула устаљене праксе у региону.
Земља која је много уложила у очување мултикултуралног, мултирелигијског и мултиетничког идентитета.
Моје родно мјесто, медитерански град Бар, вјековима је познат као истински примјер разноликости и различитости.
Стари град, иако релативно мали, садржао је унутар својих зидина православне и католичке хришћанске цркве и поред њих џамије.
Истичући све ово, даме и господо, настојим рећи да разумијем изазове нашег времена.
Господине предсједавајући,
Многи тврде да је ово далеко најбоље вријеме у историји да се човјек роди.
Али дијели ли омладина широм свијета тај став?
Јесу ли људи млађи од 25 година, који сачињавају половину свјетске популације, задовољни оним што им живот нуди?
Код људи се развија песимизам, а многи иду на починак или се буде у страху.
Година 2015. била је пресудна за закључење неколико мултилатералних споразума.
Нема бољег начина да се остваре мир и безбједност, подстакне развој и заштите људска права од спровођења заједничке Агенде путем глобалних напора подржаних интегрисаним приступом.
Има, дакле, разлога за оптимизам!
И први би задатак заиста требало да буде јачање оптимизма кроз посвећене напоре.
Морамо показати нашој омладини да заслужујемо ову шансу!
Екселенције,
Тренутно стање међународног мира и безбједности је разлог за дубоку забринутост.
У превеликом броју мјеста, међународна заједница није била у могућности да спријечи и прекине крвопролиће и заустави патње и страдања милиона људи.
Комплексни изазови, као што су савремени и дуготрајни конфликти, тешке хуманитарне ситуације, таласи миграната/избјеглица, ширење међународног тероризма и насилног екстремизма тестирају нашу способност да заштитимо Повељу УН и осигурамо ефикасну заштиту цивила, посебно оних најрањивијих.
Постовање међународног права и јачање колективних напора на давању примата политичким солуцијама за премошћцавање разлика, смиривање тензија и постизање одрживог мира и стабилности, укључујући обновљене напоре у правцу разоружања, требало би да имају централну улогу.
Ја чврсто вјерујем да можемо урадити више на јачању капацитета и средстава за превенцију и медијацију широм УН.
У том циљу, мора се обезбједити веће учешће жена и младих у рјешавању проблема и узрока конфликата и екстремизама, као и у сфери унапређења хуманитарних активности.
Један од очигледних, досад недовољно искоришћених начина за ово јесу партнерства са регионалним и суб-регионалним организацијама.
Ово уједно значи и јачање регионалне сарадње.
На примјер, након што сам га заједно са мојим колегама из региона и Европске комисије прије три године иницирао, надовезујуци се на постојеће облике сарадње, разрадили смо ефикасни формат Западнобалканске шесторке као дио ширих регионалних иницијатива.
Уз то што овај механизам служи за економску и политичку сарадњу, он је уједно и средство за превентивну дипломатију који други региони могу пресликати.
Како сам ову ствар пажљиво разматрио, досао сам до закључка да се морају спровести одређене промјене у начину рада УН тима.
Више ефикасности и учинковитости могло би се осигурати кроз успостављање УН Групе за мировне операције (Пеаце Оператионс Гроуп) коју би блиско надзирали генерални секретар и замјеник генералног секретара, као што је представљено у изјави визије (висион статемент).
Ова новина би могла направити разлику на начин што би омогућила Савјету безбједности и Комисији за изградњу мира (Пеаце Буилдинг Цоммиссион) потребни и унапријеђени увид који ће помоћи доношењу бољих одлука и унапријеђењу координације.
Додатно замјеник генералног секретара би требало да има истакнутију улогу у бављењу регионалним и суб-регионалним аранжманима, као и у области медијације и превенције.
Господине предсједавајући,
Агенда 2030, уз Акциону агенду из Адис Абебе, Сендаи оквир и Климатски споразум, пружа одговор за суочавање са изазовима у оквиру сва три стуба на одржив начин.
Али сада морамо да осигурамо њихову дјелотворност. Потребне су нам релевантније УН у пржању подршке државама да успјешно имплементирају све споразуме.
Да бисмо избјегли дуплирање, од пресудне је важности да дефинишемо водећу агенцију, фонд или програм УН-а (АФПс) за сваки циљ одрживог развоја у структури која обухвата више тзв. кластера.
Сарадња са другим мултилатералним партнерима мора бити ојачана, као и са приватним сектором.
У том смислу, успостављање ефикасног процеса праћења и прегледа (Фоллоw-Уп анд Ревиеw Процесс) од дна ка врху, под окриљем УН и заснованог на доброј статистици, од кључног је значаја за убрзање имплементације циљева одрживог развоја.
Морамо да учимо од постојећих концепата – нпр. Универзални периодични преглед (УПР).
По мом мишљењу, инклузивне регионалне економске комисије УН (УН Регионал Ецономиц Цоммиссионс) би требало да буду важни актери у успостављању регионалних форума за одрживи развој (Регионал Фора фор Сустаинабле Девелопмент) који би окупљали различите заинтересоване субјекте.
Ово ће имати кључни значај у обезбјеђивању имплементације глобалних развојних споразума.
Стога, чврсто вјерујем да би Развојну групу УН (УН Девелопмент Гроуп) требало трансформисати у УН Групу за одрживи развој (УН Сустаинабле Девелопмент Гроуп – УНСД Група), којом би ко-предсједавали Главни/а администратор/ка УНДП-а и Високи комесар за људска права, као што је истакнуто у изјави визије.
УНСД Група би требало да осигура да нова генерација УН оквира за развојну сарадњу у потпуности осликава комплементарност агенди о развоју и људским правима, како нико не би био запостављен.
Даме и господо,
Чињеница да људска права прожимају цјелокупну Агенду 2030 и у исто вријеме су у центру мировних операција даје овом стубу врло истакнуту улогу.
Иницијатива ''Права у први план'' би требало да се настави, јер у први план ставља рано упозорење и превенцију.
Са циљем остварења већег утицаја на терену, сарадња са владама, цивилним друштвом и регионалним организацијама је кључна.
Савјет за људска права је доказао своју релевантност за унапређење агенде људских права и у потпуности заслужује дебату о потреби његовог прерастања у један од главних органа.
Смањивање неједнакости и борба против дискриминације захтијевају системску координисаност и укљученост, као и додатно јачање сарадње између тијела УН.
Ово подразумијева и подизање нивоа свијести о постојећим међународним правним инструментима и стандардима, као и развој капацитета за њихово достизање.
Екселенције,
Уједињене нације 21. вијека мора да имају Секретаријат који је оријентисан на резултате, модеран, ефикасан и истински глобалан.
Према томе, сљедећи Генерални секретар би требало да при постављању замјеника зенералног секретара тежи постизању принципа родне равноправности, као и принципа једнаке заступљености сјеверне и јужне хемисфере.
Додатно, чврсто вјерујем да би требало разговарати о Најробију као сједишту замјеника генералног секретара.
Ово укључује и напоре да највиши управљачки тим карактеришу родна равноправност и равноправно регионално учешће.
Канцеларија за младе мора бити успостављена у Секретаријату.
Генерални секретар, као дио припрема за достављање буџета за 2018-2019. мора спровести дубински преглед текућег буџета у складу са Агендом 2030.
Ово, такође, значи да у сржи мора бити програмско буџетирање.
То би требало да резултира у већој флексибилности основног буџета (цоре будгет) за давање приоритета превенцији, медијацији, агенди људских права, као и канцеларијама које су задужене за тијесну сарадњу са регионалним аранжманима.
Даља унутрашња унапређења су уједно неопходна и неизбјежна, како је истакнуто у изјави визије.
Увијек може бити мјеста за модификације и унапређења на нашем путу.
Цјеложивотно учење би требало да буде наша унутар-институционална обавеза према циљевима одрзивог развоја.
Екселенције,
Истина је.
Појединци би могли истаћи да немам искуства у раду унутар УН, али свакако јесам стекао велико искуство радећи са УН-ом.
Године 2009, Влада Црне Горе је потврдила наше учешће у програму Дјелујући као један, као једна од земаља волонтера.
Сада смо у финалној години првог интегрисаног програма 2010-2016.
Драго ми је што сам био у прилици да будем у центру ових дешавања заједно са мојим колегама и да дам допринос.
Наше искуство сада обилази свијет као један од примјера добре праксе у процесу припреме за примјену новог УНДАФ-а у складу са Агендом 2030.
У случају Црне Горе, ово нам је помогло да остваримо наш циљ – бржи развој.
Са стране УН-а, координисани и кохерентни рад цијелог система УН показао је позитивне резултате у смислу рјешавања комплексних питања која захтијевају међу-секторску и међу-агенцијску сарадњу.
Као завршне напомене, господине предсједавајући,
Желим рећи да сам у својој каријери имао привилегију да служим својој земљи на разним позицијама.
Увијек сам покушавао да научим нешто ново.
Као министар финансија, научио сам да човјек никад не може бити у потпуности задовољан вриједношћу коју добије од уложених ресурса.
Као министар вањских послова научио сам да је потребно доста стрпљења и истрајности, без обзира колико је циљ добар.
Као премијер сам научио да упркос сваком скептицизму, ако има воље, ствари се могу урадити.
Моја улога и улога будуће администрације УН биће да дамо све од себе да одговоримо на потребе свијета који се стално мијења.
Ништа није заувијек дато, осим извјесност промјене.
Према томе, морамо радити да бисмо могли да обезбиједимо за оне који долазе.
Ова визија настоји обезбиједити дјелотворан и ефикасан систем УН за рјешавање постојећих и настајућих изазова путем ширења партнерства и јачања координације.
Морамо да изнова осмислимо мултилатерализам кроз принципе одговорности, инклузивности и ангажмана.
Везани чланци:
Потпредсједник Бечић честитао Дан општине Тиват 21.11.2024.
Потпредсједник Бечић честитао Дан општине Котор 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?