- Влада Црне Горе
Министарство финансија Реаговање МРСС поводом текста „Крију коме су дијел...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање МРСС поводом текста „Крију коме су дијелили социјалу пред изборе“ објављеном у листу „Дан“, дана 15.04.2016. године, на страни бр. 2 и текста „Социјалу дају, а не зна се коме“ објављеном у листу „Вијести“, дана 15.04.2016. год, на страни бр 4
Објављено: 15.04.2016. • 19:02 Аутор: мрсс
Поводом информација које су објављене у дневном листу „Дан“ и дневном листу „Вијести“, а односе се на сумњу МАНС-а у вези злоупотребу уочи тиватских избора, како би црногорска јавност била на тачан и поуздан начин информисана, Министарство рада и социјалног старања даје следеће Саопштење:
Чланом 29 став 1 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања прописано је да Министарство за послове рада и социјалног старања прикупља аналитичке картице које садрже податке о износу и броју корисника свих облика социјалне помоћи у току изборне кампање, као и податке о врстама и примаоцима социјалне помоћи.
Ставом 3 наведеног члана прописано је да се подаци из става 1 објављују на интернет страницама институција које их прикупљају, водећи рачуна о заштити личних података.
На основу наведених одредби закона може се закључити да је ставом 1 члана 29 наведеног закона, утврђена обавеза Министарства надлежног за послове рада и социјалног старања да прикупља податке, а не да их објављује.
Обавеза објављивања података је утврђена ставом 3 наведеног члана, у смислу да се приликом објављивања води рачуна о заштити личних података, што значи да нема обавезе објављивања свих прикупљених података из става 1, већ само оних чије објављивање не угрожава интерес корисника.
Када је у питању област социјалне и дјечје заштите Законом о социјалној и дјечјој заштити чл. 9 и 150 прописано је који се подаци о кориснику сматрају повјерљивим, тако да је чланом 9 став 1 наведеног закона прописано је да корисник има право на заштиту личних података из документације која се обрађује за потребе извјештаја, односно за евиденције, укључујући и оне које се тичу његове личности, понашања и породичних околности и начина коришћења права из социјалне и дјечје заштите, а ставом 2 да се у погледу заштите личних података корисника примјењују прописи о заштити података о личности.
Такође, чланом 150 наведеног закона прописано је да су све информације о личним и породичним приликама корисника, које пружаоци услуга воде о кориснику су повјерљиве информације, као и да повјерљиве информације о кориснику пружалац услуга може користити само у сврху пружања услуге. Корисник има право на заштиту повјерљивости свих приватних података из документације која се обрађује за потребе пружања услуге, извјештавања о раду установе или других пружалаца услуга, укључујући и оне које се тичу његове личности, понашања и породичних околности и начина коришћења услуга социјалне и дјечје заштите. Прописано је да се повјерљивим информацијама између осталих сматрају и податак да корисник користи право или услугу, врста права или услуге пружене поједином кориснику и др. Поред Закона о социјалној и дјечјој заштити ова материја ближе је прописана Правилником о садржају базе података и садржају и начину вођења евиденција у социјалној и дјечјој заштити („Сл.лист ЦГ, бр. 58 /13 и 7/16).
Законом о заштити података о личности (“Сл.лист ЦГ”,бр.70/09 и 44/12), чланом 4 прописано је да се заштита личних података обезбјеђује сваком лицу без обзира на држављанство, пребивалиште, расу, боју коже, пол, језик, вјеру, политичко и друго увјерење, националност, социјалну поријекло, имовно стање, образовање, друштвени положај или друго лично својство, а чланом 4а став 1 наведеног закона прописано је да се сврха и начин обраде личних података утврђује руководилац збирке личних података, ако нису прописани законом.
Чланом 9 став 1 тачка 2 наведеног закона прописано је да је обрада личних података радња којом се лични подаци између осталог објављују или на други начин чине доступним. и друге одредбе наведеног закона указују да се подаци не могу дати без сагласности лица о којим се подацима ради, односно његовог старатеља.
Поред наведеног истичемо, да се у члану 29 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања не користи терминологија у складу са одредбама Закона о социјалној и дјечјој заштити, тако да изазива недоумице у погледу његове примјене. Користи се термин „социјална помоћ“ а закон о социјалној и дјечјој заштити прописује да се ради о правима из социјалне и дјечје заштите. Права из социјалне и дјечје заштите су основна материјална давања из социјалне и дјечје заштите и услуге социјалне и дјечје заштите.
Права на основна материјална давања из социјалне заштите (члан 20 Закона о социјалној и дјечјој заштити који је назначен у допису Агенције за спрјечавање корупције) су: материјално обезбјеђење, лична инвалиднина, додатак за његу и помоћ, здравствена заштита, трошкови сахране, једнократна новчана помоћ и накнада родитељу или старатељу - његоватељу лица које је корисник личне инвалиднине.
Треба посебно истаћи да права на материјална давања из социјалне заштите користе и дјеца, било као чланови породице (материјално обезбјеђење, накнада родитељу старатељу-његоватељу лица које је корисник личне инвалиднине или једнократна новчана помоћ) или као појединци (лична инвалиднина; додатак за његу и помоћ; здравствена заштита; трошкови сахране; једнократна новчана помоћ) што би подразумијевало да подносилац пријаве сматра да и за малољетна лица треба дати све податке везане за став 1 члана 29 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања.
Такође, Агенција за спрјечавање корупције, а поступајући по поднијетом приговору бр. П-15 изјављеном против Министарства рада и социјалног старања због кршења чл. 29 став 1 и 3 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, којим се указује да аналитичка картица Министарства рада и социјалног старања, за период од 16. фебруар – 1 март обухвата податке за неки други период од назначеног и обавезујућег по закону, не садржи информације о једнократним помоћима и другим метеријалним давањима у социјалној заштити у складу са чл. 20 Закона о социјалној и дјечјој заштити, као и да нема форму аналитчке картице већ је документ који је рађен у еxцелу и стога је прекршен члан 29 став 1 и 3 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, донијела Одлуку бр. 02-02/807/8 којом се одбија поменути приговор као неоснован јер је на основу изјашњења Министарства рада и социјалног старања и увидом у интернет страницу Министарства, Агенција прихватила као оправдане разлоге наведене у изјашњењу и утврдила да није дошло до повреде Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања.
На основу наведеног, нема законског основа да се путем аналитичких картица објављују сви подаци из члана 29 став 1 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, јер би то било у супротности са ставом 3 истог члана, а у вези са наведеним одредбама Закона о социјалној и дјечјој заштити и Закона о заштити података о личности.
Из наведених разлога, подаци се могу дати у виду статистичких података о износима и броју корисника „свих облика социјалне помоћи“, као што је назначено у члану 29 став 1 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, изузев података о примаоцима „социјалне помоћи“, што је у вези става 3 наведеног члана.
Такође, обавјештавамо црногорску јавност да од 01.01.2016. године Министарство рада и социјалног старања није уплатило ниједну једнократну новчану помоћ у општини Тиват.
Овдје можете преузети текст Крију коме су дијелили социјалу пред изборе-Дан, 15.04.2016.пдф
Овдје можете преузети текст Социјалну дају а не зна се коме- Вијести, 15.04.2016..пдф
ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
Црна Гора примљена у породицу SEPA 21.11.2024.
Процес још траје, нема преварених 20.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?