Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање МРСС поводом текста "Инвалиди рада најављују нови марш до Подгорице" објављеном у листу "Дневне новине", 15.04.2016. год на страни бр 18 и текста "Пензије да не буду мање од 158 еура" објављеном у листу "Дан", 15.04.2016. год на страни бр 1

Објављено: 15.04.2016. 22:14 Аутор: мрсс
Министарство рада и социјалног старања се у ранијем периоду континуирано бавило питањима инвалида рада. Одржани су бројни састанци представника Министарства рада и социјалног старања, Фонда ПИО, Завода за запошљавање и Фонда рада са представницима инвалида рада и унапријеђен је њихов положај у пензијском систему и систему осигурања од незапослености.
Како су већина њихових захтјева, након разматрања усвојени и реализовани, изнова истичемо да је Измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању које се примјењују од 2011. године, побољшан статус инвалида рада у пензијском систему, и то: 

  Успостављено је право корисницима привремене накнаде на евиденцији Завода за запошљавање да им се период примања те накнаде, рачуна као стаж осигурања без икаквог временског ограничења. Такође је, без временског ограничења, успостављено право инвалидима рада ИИ категорије, који су запослени код послодавца са половином радног времена, да им се стаж осигурања рачуна као да раде са пуним радним временом. 

  Лицима која су остварила право на пензију, а период примања привремене накнаде од 1. јануара 2007. године им није урачунат као стаж осигурања, омогућено је да им се, на њихов захтјев, одреди нови износ пензије урачунавањем тог периода у стаж осигурања. Лицима која су остварила право на пензију који су као инвалиди ИИ категорије инвалидности радили код послодавца са скраћеним радним временом, а тај период им од 1. јануара 2009. године није рачунат као да су радили пуно радно вријеме, такође је омогућено да им се, на њихов захтјев, одреди нови износ пензије урачунавањем тог периода у стаж осигурања као да су радили са пуним радним временом.

  Ради повољнијег израчуна пензије, лицима којима се период примања привремене накнаде рачуна у стаж осигурања и лицима којима се рад са скраћеним радним временом рачуна као стаж осигурања са пуним радним временом, за одређивање годишњег личног коефицијента узима се лични коефицијент из периода у коме је осигураник остварио зараду, накнаду зараде, односно основицу осигурања. 

Такође, изашло се у сусрет захтјевима Савеза инвалида рада Црне Горе да се контролни преглед корисника инвалидске пензије врши само једанпут и он није обавезан за лица код којих је на контролном прегледу утврђено да није дошло до промјена у стању инвалидности утврђене рјешењем којим је признато право из пензијског и инвалидског осигурања.

Законом о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који се примјењује од почетка 2011. године, уведена је могућност да осигураници који су навршили 62 године живота и најмање 15 година пензијског стажа, остваре право на пријевремену старосну пензију, као и да осигураници са 40 година стажа осигурања, остваре право на старосну пензију без обзира на навршене године живота.

Удовољено је захтјевима инвалида рада да се свим инвалидима који се налазе на евиденцији Завода за запошљавање, а не примају новчану накнаду, призна новчана накнада, као и да се инвалидима који су примали новчану накнаду у висини од 33 Еур-а она повећа. Тако је, Законом о измјенама и допунама Закона о запошљавању и остваривању права из осигурања од незапослености, који је ступио на снагу 25. августа 2012. године, прописано да новчана накнада од незапослености припада незапосленом инвалиду рада ИИ, односно ИИИ категорије, без обзира на остварени стаж осигурања, док се налази на евиденцији незапослених. Висина новчане накнаде износи 40% од минималне зараде утврђене Општим колективним уговором. Након тога услиједило је и доношење Закона о допуни Закона о запошљавању и остваривању права из осигурања од незапослености (“Сл. Лист ЦГ”, број 61/13) којим је прописано да инвалид рада ИИ, односно ИИИ категорије који је остварио право на новчану накнаду у складу са чл. 51а и 57 овог закона, даном почетка примјене овог закона (1. јанура 2014. године) остварује право на новчану накнаду по основу незапослености у износу најниже пензије у Црној Гори утврђене Законом о пензијском и инвалидском осигурању (тренутно 101,60 ЕУР-а).

Констатован је позитиван учинак Фонда рада у погледу реализације захтјева инвалида рада за исплатом отпремина. Наиме, Фонд рада је све захтјеве Удружења инвалида рада, достављене до јула 2012. године, ријешио и исплатио отпремнину у износу од по 1.926 €. У складу са Законом о Фонду рада, Фонд је у оквиру редовних активности наставио са реализацијом основаних захтјева инвалида рада.
Осим тога, у складу са захтјевима представника инвалида рада, корисницима привремене накнаде код Фонда ПИО омогућено је кредитно задуживање код пословне банке на рок до 24 мјесеца, као и субвенције рачуна за електричну енергију.

Инвалиди рада код којих је утврђена неспособност за рад, у смислу прописа о пензијском и инвалидском осигурању (потпуни или дјелимични губитак радне способности), остварили су право на инвалидску пензију. 

Дакле, имајући у виду напријед наведено, очигледно је да је у протеклом периоду више пута значајно удовољено захтјевима Инвалида рада.

Што се тиче њихових захтјева да пензија инвалидима рада ИИ и ИИИ категорије не може бити мања од 158 Еур.-а, истичемо да висина пензије за све осигуранике у Црној Гори, без изузетка, у складу са Законом о пензијском и инвалидском осигурању, зависи од дужине пензијског стажа и висине основице на коју је плаћан допринос. Стога су ти захтјеви у супротности са Законом о пензијском и инвалидском осигурању, и не могу се прихватити, јер би то довело до нарушавања пензијског система и неравноправности осигураника и корисника права из пензијског и инвалидског осигурања, као и бројних сличних захтјева других осигураника и корисника – што би утицало на одрживост пензијског система.

Међутим, подсјећамо да су све пензије у Црној Гори, од 1. јануара 2016. године редовно усклађене за 1,2%, као и да је Влада Црне Горе на сједници одржаној 3.3.2016. године, утврдила Предлог Закона о допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, према којем је предложено ванредно повећање пензија од 1. јула 2016. године још за 3%, а номиналног износа најниже пензије за 20%. Тиме би се номинални износ најниже пензије са садашњег износа од 101,60 ЕУР-а повећао на износ од 121,92 ЕУР-а. Наведеним повећањем најниже пензије од 20% биће, без изузетка обухваћене све најниже пензије у Црној Гори.


ПР служба Министарства рада и социјалног старања

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?