Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Министар Брајовић на Регионалној конференцији у Љубљани

Објављено: 22.04.2016. 23:16 Аутор: мсп
Црногорска делегација на челу са министром саобраћаја и поморства Иваном Брајовићем борави у дводневној посјети Љубљани гдје присуствовује састанку посвећеном транспортним изазовима и сарадњи Европске Уније и Западног Балкана и Регионалној конференцији са темом мобилисања јавних и приватних финансијских средстава за потребе реализације пројеката из области саобраћаја у оквиру Инструмената за повезивање Европе и Европског фонда за стратешка улагања.

Министар Брајовић је истакао да је Црна Гора након успостављања Националне инвестиционе комисије, којом предсједава премијер у фебруару 2015. године, и након више рунди консултација на различитим нивоима, који су пратили иницијативу Агенде повезивања, у јуну мјесецу исте године и потврдила Главну мрежу на њеној територији. Главна мрежа се састоји од по два кључна путна и жељезничка коридора: аутопут Бар-Бољаре (спајање луке Бар са границом са Републиком Србијом), јадранско-јонски коридор (спајање Црне Горе са Републиком Хрватском, БиХ и Републиком Албанијом), затим жељезнички коридор опет спој луке Бар са границом са Србијом, и жељезнички коридор који спаја главне градове Црне Горе и Албаније, Подгорица-Тирана. Хоризонт реализације до 2030. године је већ свима познат, а прихваћен је по угледу на матодологију која је примијењена на Транс-европску транспортну мрежу.

Министар саобраћаја и поморства Црне Горе Иван Брајовић је, на маргинама Регионалне конференције о инвестиционом плану за Европу у Љубљани, имао прилику да одржи отворен и изузетно конструктиван билатерални сусрет са Европскпмм комесарком за транспорт Виолетом Булц. Фокус разговора био је на питањима финансирања инфраструктурних пројеката који су од стратешког значаја и интереса за одрживи економски развој Црне Горе. Министар Брајовић је комесарку Булц информисао о тенденцији развоја даље обнове/реконструкције жељезничке пруге Бар-Београд, те се и осврнуо на путну инфраструктуру, приоритетно на давање подршке кроз WБИФ техничку помоћ за припрему идејних пројеката за дионице аутопута Бар-Бољаре: Матешево-Андријевица и обилазница око Подгорице, те што брже операционализације одобреног гранта у износу од 20 милиона еура за жељезнички пројекат додијељен на Бецком самиту у августу 2015., као и грант у висини од 3,5 милиона еура за израду студије изводљивости за јадранско-јонски коридор кроз Црну Гору и Републику Албанију, апострофирајући и важност даље израде техничке документације за потребу реконструкције пута граничне дионице са БИХ, Шћепан поље-Плужине. Министар је, такође, информисао комесарку Булц о спецификацијама и напретку приоритетне дионице аутопута Бар-Бољаре.

Саговорници су посебну пажњу посветили питању развоја приватно-јавног партнерства и комбинованим моделима финансирања, који су били у фокусу уводног излагања комесарке Булц на пленарној сесији, које се односило на Инвестициони план Европске комисије за Европу (ЕФСИ) познат као "Јункеров план" или "план улагања у инфраструктуру у ЕУ". Данашњи дио конференције је отворио Предсједник Парламента Словеније, др Милан Брглез.

Комесарка Булц је нагласила да Црна Гора и остале државе Западног Балкана могу рачунати на сву политичку подршку ЕУ у контексту инфраструктурног развоја овог дијела Европе, те и подстакла земље региона на бољу и садржајнију сарадњу по питањима од заједничког интереса. Такође, комесарка је апострофирала значај сегмента безбједности путева, те, на трагу тога, и позвала министра Брајовића да говори на наредној конференцији са том тематиком, у организацији Европске комисије, гдје би Црну Гору представио као позитиван примјер у региону у контексту напретка у области безбједности саобраћаја, смањивања стопе несрећа са смртним исходима/стопе смртности проузроковане саобраћајним несрећама.

"Заједно са колегама из Западног Балкана предочио сам главне саобраћајне пројекте којима је посвећена Црна Гора, и које намјеравамо да реализујемо до 2030. године. Такође, била је прилика да се разговара о начину финансирања тих пројеката, уз посебно упозорење, и моје и мојих колега, да смо прилично исцрпили могућности за реализацију тих пројеката кроз кредитна задужења са државним гаранцијама.", казао је министар Брајовић након састанка са комесарком Булц. Он је додао да готово све земље Западног Балкана морају да траже друге начине за финансирање својих капиталних пројеката и у саобраћајној и енергетској инфраструктури. Веома је важно то што је један дио конференције био посвећен причи о начинима за приватно-јавно партнерство. Министар је скренуо пажњу на то да би европски партнери требало да што више и са јефтинијим новцем финансирају капиталне пројекте у региону Западног Балкана, како он не би био црна рупа у саобраћајној инфраструктури Европе. 

Билатералном сусрету министра Брајовића и комесарке Булц су присуствовали и генералниа директорка Директората за државне путевеу Министарству саобраћаја и поморства Ангелина Живковић и амбасадор Црне Горе у Словенији др Миомир Мугоша.


ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?