Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заједничко саопштење: Полицијски и царински службеници учествовали у операцији „Балкан Триггер“: Извршена провјера 15.008 лица, 171 моторног возила и за шест комада ватреног оружја

Објављено: 22.04.2016. 23:47 Аутор: УП и УЦ
Службеници Управе полиције МУП-а Црне Горе и Управе царина Црне Горе су, заједно са полицијама пет земаља – Босне и Херцеговине, Хрватске, Македоније, Србије и Словеније, учествовали у полицијској операцији „Балкан Триггер“ (Балкански окидач) којом је координирао Генерални секретаријат Интерпола у Лиону.

Операција је била усмјерена против нелегалне трговине оружјем у земљама Западног Балкана, а трајала је 48 часова, од 17. до 19. априла 2016. године.

Црногорска криминалистичка и гранична полиција и царински службеници дали су допринос успјешној реализацији ове операције спровођењем појачаних контрола на граничним прелазима, као и провјерама у базама података и размјеном корисних информација до којих се дошло током ових активности.

Конкретно, на црногорској територији полицијски и царински службеници су предузели координиране активности појачане контроле лица, возила, докумената и роба, а посебно на четири гранична прелаза у Црној Гори и то Дебели бријег (према Хрватској), Добраково (према Србији), Кула (према Косову) и Враћеновићи (према Босни и Херцеговини).

У овој операцији је било ангажовано 220 црногорских службеника од чега 169 полицијских и 51 царинских службеника. На нашој територији је за та два дана провјерено укупно 15.008 лица и 171 моторно возило, а такође су, на упит колега из других држава, извршене провјере у базама података које се односе на шест комада ватреног оружја.

Током трајања операције Управа полиције – Сектор криминалистичке полиције је имао свог представника у Комуникационом регионалном центру који је од стране Интерпола био успостављен у Сарајеву, а преко којег се одвијала комуникација са Командним и Координационим центром Генералног секретаријата Интерпола у Лиону, као и са представницима других пет држава региона које су учествовале у операцији.

У овој операцији је у другим државама слободе лишено укупно 14 лица а заплијењено је укупно скоро 40 комада ватреног оружја, шест килограма експлозива, 11 ручних граната и 1.300 комада муниције, чему су допринијеле и информације које је НЦБ Интерпол Подгорица размијенио са колегама из других држава.

Операција „Балкан Триггер“ је, осим резултата дјеловања полиција шест држава, спроведена ради јачања мреже надлежних органа земаља Западног Балкана у сузбијању нелегалне трговине оружјем, а у свјетлу недавно извршених терористичких аката у државама Западне Европе.

Управа полиције МУП-а Црне Горе – НЦБ Интерпол Подгорица је иначе лидер у региону по броју података које ефикасно и у кратком року из националне базе уноси у Интерполов систем управљања евиденцијом и праћења незаконитог оружја (иАРМС). У питању су подаци који се односе на ватрено оружје за којим се трага, односно које је отуђено или нестало. Те податке могу користити свих 190 чланица Интерпола, што између осталог доприноси и превентивној улози полиција земаља чланица Интерпола на спрјечавању кривичних дјела у вези са ватреним оружјем, као и идентификовању оружја које је заплијенила било која полиција земље чланице Интерпола а које је коришћено у вршењу кривичног дјела.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?