Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Оперативно тијело за развој ИАП-а са сједиштем у Црној Гори

Објављено: 06.05.2016. 22:02 Аутор: м
Владе Црне Горе, Хрватске, Босне и Херцеговине и Албаније у најскоријој будућности формираће Оперативно тијело за развој Јадранско-јонског гасовода са сталним сједиштем у Црној Гори, договорено је на данашњем министарском састанку одржаном у Пржну.

Састанак су, поред министра економије др Владимира Каварића, присуствовали министар економије у Влади Хрватске Томислав Паненић, министар енергетике и индустријеу Влади Албаније Дамиан Гјикнури и савјетник министра у Влади Босне и Херцеговине Неђо Капетина, као и представници азербејџанског СОЦАР-а које предводи директор одсјека за Балкан Мурад Хеyдаров, представници црногорског Монтегробонуса и БХ-Гаса.

„Задовољни смо што ИАП пројекат добија нову регионалну и генералну динамику. На састанку је прецизно договорено да организујемо јединицу за пројектни менаџмен чији би секретаријат био у Црној Гори, а која би се састојала од представника министарствава и оператора преносних система за гас Хрватске, Албаније, Црне Горе и БиХ“ казао је министар Каварић на пресс конференцији након састанка.

Он је додао да су представници четири земље једногласно позвали представнике азербејџанског СОЦАР-а да будућем тијелу пружи савјетодавну подршку.
„Имајући у виду улогу СОЦАР-а, као неког ко прати пројекат од самог почетка изградње ТАНАП и ТАП коридора, њихова подршка нам може помоћи око координације са пројектима ТАНАП-а и ТАП-а.

Министар Каварић је казао да је на састанку прецизирано шта треба да буде урађено на акционим плановима како би овај пројекат што прије ушао у завршну фазу.

„Неке од ствари које треба урадити тичу се бизнис моделиа који ће дефинисати акционарску структуру и модел организовања и финансирања пројекта“, казао је Каварић.

Министар економије у Влади Хрватске Томислав Паненић казао је да је на састанку изражена заједничка воља да овај пројекат напокон добије своју коначну форму.

„Да се убрзају сви поступци његове реализације и да сви заједно допринесемо не само осигурању нових набавних праваца и енергената у овај дио Европе, већ и да подстакнемо развој гасификације свих земаља које су у пројекат укључене“, казао је Паненић и додао да је ово пројекат који и у Влади Хрватске сматрају приоритетним.

Министар енергетике у Влади Албаније Дамиан Гјикнури казао је након састанка да је његов циљ постављање јасне агенде за године пред нама.

„ТАП пројекат и пројекат јужног гасног коридора су већ почели са реализацијом и биће завршени за 2-3 године. Због тога овај пројекат је изводљивији. Овај пројекат би требало да буде приоритет и за ЕУ“, казао је Гјикнури и додао да је почелу растуће интересовање великих приватних инвеститора за финансирање овог пројекта.

Предаставник азербејџанског СОЦАР-а Мурад Хеyдаров оцијенио је данашњи састанак врло продуктивним, с обзиром на то да је дефинисао циљеве и рокове у вези са имплементацијом пројекта.

„Захвални смо на позиву влада упућеном СОЦАР-у да учествује у раду ове јединице за имплементацију пројекта. Ми смо спремни да пружимо техничку и функционалну помоћ када је у питању рад овог радног тијела и вјерујем да ће наши заједнички напори дати веома мјерљиве резултате у будућности“, закључио је Хеyдаров.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?