Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписан Меморандум о сарадњи у области борбе против трговине људима

Објављено: 24.05.2016. 18:02 Аутор: ПР служба

 

Министарство за људска и мањинска права, Канцеларија за борбу против трговине људима и невладина организација „Црногорски женски лоби“, потписници су Меморандума о међусобној сарадњи у области превенције и пружања помоћи и заштите потенцијалним жртвама и жртвама трговине људима у Црној Гори, који је данас представљен јавности. Трговина људима је глобални проблем, и важи за један од најпрофитабилнијих облика интернационалног злочина.

 

Трговина људским бићима представља један од најзаступљенијих облика организованог криминала, који је последњих деценија попримио алармантне размјере. Као најсуровији облик кршења основних људских права, трговину људима, карактеришу физичко, психичко, економско и сексуално искоришћавање. Ради потпуније информисаности шире јавности, са данашњег догађаја је поручено да се под трговином људима, поред принудне проституције, подразумијева и принудни рад, навођење на просјачење, продаја људских органа, лажно усвајање, принудни брак, приморавање на учествовање у криминалним радњама и сл.

 

У циљу све успјешније борбе против трговине људима/дјецом неопходан је мултисекторски приступ и интензивна сарадњу.  Пракса то и показује, као једини и најбољи механизам за успјешно и ефикасно супродстављање појави трговине људским бићима јесте успостављање пуне кооперативности и партнерског односе између државних органа, невладиног сектора и међународних организација.

Влада Црне Горе је у сардањи са Међународном организацијом за миграције и Мисијом ОЕБС-а у Црној Гори, 2004. године, отворила Склониште за жртве трговине људима, које воде активисткиње невладине организације “Црногорски женски лоби”.

 

Како би унаприједила систем заштите жртава трговине људима, Влада Црне Горе, почевши од 2006. године, из државног буџета издваја финансијска средства потребна за несметано функционисање Склоништа, у циљу пружања прије свега здравствене и психолошке, али и социјалне и правне помоћи, те смјештаја, исхране и сваког другог вида неопходне помоћи особама које су у стању потребе за истим, а потенцијалне су жртве неког од облика насиља, не само трговине људима.

 

 

       
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?