Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење

Објављено: 09.06.2016. 20:22 Аутор: вет уп

Почиње десета кампања оралне вакцинације лисица

 

Кампања оралне вакцинације лисица против бјеснила, десета по реду коју спроводи Министарство пољопривреде и руралног развоја(Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове) уз подршку Делегације ЕУ у Црној Гори, почеће сјутра, 10. јуна.

У оквиру вишегодишњег програма сузбијања и искорјењивања бјеснила дивљих животиња, средства за спровођење вакцинације обезбијеђена су из фондова ЕУ. Кампање вакцинације лисица спроводе се два пута годишње, почев од 2011. године. 

Вакцинација се обавља избацивањем  мамаца са вакцинама против бјеснила из авиона, на подручје цијеле Црне Горе, изузев насељених мјеста и водених површина. У току  десете кампање вакцинације планирано је да се дистрибуира 275.000. мамаца.

Бачени мамци са вакцинама могу се наћи у природи, и зато су потребне одређене мјере опреза:

-       Не додиривати мамце са вакцином, јер су намијењени лисицама! Посебно важно је то објаснити дјеци.

-       Ако у свом дворишту, башти или на имању пронађете мамац вакцине за дивље животиње, ставите рукавице или пластичну кесу на руке и баците мамац у оближњу шуму.

-   У случају да сте додирнули мамац незаштићеном руком, добро оперите руке детерџентом и водом. Такође, ако сте додирнули капсулу која се налази у унутрашњости вакцине-мамца,      осим прања руку, потребно је да се обратите љекару.

-       Двије неђеље након вакцинације, псе и мачке држите затворене и немојте им дозволити, као ни другим домаћим животињама, да буду у зони вакцинације.

Захваљујући кампањи оралне вакцинације дивљих животиња у нашој земљи од 2012. године није забиљежен ни један случај бјеснила код животиња.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?