Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са 161. сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 18.06.2016. 04:50 Аутор: Служба за односе с јавношћу

Влада Црне Горе одржала је данас 161. сједницу чијим је једним дијелом предсједавао предсједник Мило Ђукановић, док је другим дијелом предсједавао потпредсједник Владе за политички систем, унутрашњу и ванкску политику Душко Марковић.

На приједлог Управног одбора Универзитета Црне Горе, Влада је донијела одлуке о броју студената за упис на прву годину основних студија, на постдипломске специјалистичке студије, као и за упис на прву годину основних студија на Факултету за црногорски језик и књижевност за студијску 2016/2017. годину који се финансирају из Буџета Црне Горе.

Од укупно 3.609 планираних за упис на основне студије државног Универзитета у 2016/2017. години, Одлуком је утврђено да ће се 1.666 студената финасирати из Буџета, а конкурсом је планиран и упис 1.943 самофинансирајућа студента. На постдипломске специјалистичке студије државног Универзитета планиран је упис 1.141 студента који ће се финансирали из Буџета, док је број планираних самофинансирајућих студената 1.100. Влада се сагласила и са приједлогом Универзитета да се, ради имплементације принципа афирмативне акције, на основним и специјалистичким студијама повећа укупан број мјеста на сваком студијском програму за један одсто.

На прву годину основних студија Факултета за црногорски језик и књижевност биће уписано 40 студената од чега ће се 25 финасирати из Буџета. Приликом доношења ове одлуке, министар Горан Даниловић издвојио је мишљење, нагласивши да је такав став мотивисан искључиво питањем рационалности постојања два студијска програма за црногорски језик на различитим државним високошколским установама.Предсједник Владе је закључујући ту тачку дневног реда рекао да дијели мишљење и да сматра да факултет о којем је ријеч треба да буде у саставу државног универзитета.

У циљу усклађивања са новим Законом о зарадама запослених у јавном сектору и Уредбом о групама послова и коефицијентима за зараде полицијских службеника, Влада је утврдила Приједлог Закона о измјенама Закона о унутрашњим пословима. Предложеним измјенама изједначавају се права полицијских службеника са осталим државним службеницима и намјештеницима у погледу висине накнаде у случају смрти полицијског службеника или члана уже породице.

Влада је утврдила Приједлог Закона о измјенама Закона о спомен-обиљежјима, ради усаглашавања са законима о управном поступку, заштити културних добара и инспекцијском надзору. Новим рјешењем предвиђено је да инспекцијски надзор, који је раније био повјерен Министарству културе, обавља орган државне управе надлежан за послове инспекцијског надзора.

У циљу припреме за непосредну примјену регулативе која је релевантна правна тековина Европске уније за грађанско, процесно и извршно законодавство, Влада је усвојила Анализу процесног, парничног и извршног законодавства. Анализом је утврђено да постојећи кадровски и административни капацитети Министарства правде, основних судова и Привредног суда Црне Горе ефикасно поступају у предметима међународне правне помоћи у грађанским и привредним стварима, у погледу достављања аката и извођења доказа, у складу са конвенцијама, којима је Црна Гора приступила.

Влада је усвојила Анализу рада нотара, са посебним освртом на рад у оставинским предметима. У дискусији је оцијењено да се увођењем нотаријата, као дијела правног система, повећао степен правне сигурности у пословима стицања или преноса права својине и практично је елиминисана могућност да неовлашчено лице закључи правни посао за који је као обавезна прописана форма нотарског записа. Након прве године рада на оставинским предметима констатовано је да нотари ажурно поступају и у највећем броју предмета поштују рокове од 60 дана за окончање поступка.

У складу са Споразумом о стварању услова за слободне и фер изборе, Влада је донијела Рјешење о постављењу Гојка Пејовића за генералног инспектора Агенције за националну безбједност с Предлогом одлуке о мировању права и обавеза досадашњем генералном инспектору Агенције за националну безбједност. Такође, Влада је прихватила предлоге за ангажовање представника опозиције у органима управљања у привредним друштвима на локалном нивоу.

Влада је одбацила Предлог уредбе о допуни Уредбе о Влади Црне Горе и Предлог одлуке о измјени Пословника Владе Црне Горе којима су представници опозиције у Влади на основу Споразума о стварању услова за фер и поштене изборе затражили присуство јавности на сједницама Владе или медијско преношење дјелова сједница Владе. Предлагачи су изнијели став да би отварање сједница за јавност на овај начин доприњело транспарентности и представљало помак унапријед и нови квалитет, да транспарентност не подразумијева само објављивање материјала са сједница, да то показује данашња сједница као и да грађани треба да добију могућност да се упознају са дискусијама и ставовима чланова Владе. Такође је истакнуто да би такво рјешење било добро за демократију у Црној Гори.

Представници Владе из парламентарне већине истакли су у оквиру расправе да је Влада Црне Горе по истраживањима најтранспарентнија у региону, да су сва релевантна акта доступна јавности одмах након сједнице Владе, да је покренуто коришћење друштвених мрежа за извјештавање чак и током сједница, да се ради на томе да ускоро буде омогућен пренос конференција за медије након сједница Владе преко интернета уживо као и да у нашој земљи чланови Владе имају слободу да износе сопствене ставове док у појединим државама регије они морају да заступају политику Владе чак и у случају одлука против којих су гласали. У оквиру дискусије више чланова Владе из парламентарне већине оцијенило је да предложено рјешење не би битно допринијело ни повећању транспарентости ни бољем информисању грађана. Предсједник Владе је оцијенио да ово потврђује искуство сједница Владе које су својевремено биле отворене за присуство новинара.

Чланови Владе, како они из парламентарне већине тако они и из опозиције, оцијенили су да се у влади изборног повјерења води конструктиван дијалог, да је улазак представника опозиције донио нови квалитет и да треба радити на даљем унапређењу транспарентности, међу осталим, и пооштравањем критеријума за одређивање степена тајности појединих тачака дневног реда.

СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?