- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Гвозденовић-Ланге: Припреме за отварање преговора ...
Гвозденовић-Ланге: Припреме за отварање преговора за 27. преговарачко поглавље – Животна средина и климатске промјене
Министар одрживог развоја и туризма Бранимир Гвозденовић састао се са шефом Одјељења за Црну Гору у Генералном директорату ЕК за политику сусједства и преговоре о проширењу, Дирком Лангеом. Тема састанка били планови и наредни кораци Министарства у циљу усвајања Националне стратегије апроксимације за област животне средине и климатских промјена чиме ће се испунити почетно мјерило за отварање преговора за 27. поглавље - Животна средина и климатске промјене.
Министар Гвозденовић изразио је задовољство због реализованог посла у протеклом периоду, истакао да је остварен озбиљан прогрес израдом Националне стратегије апроксимације и да је Црна Гора спремна да што прије крене са имплементацијом мјера планираних овим документом. Упознао је саговорнике да је документ већ добио подршку свих ресорних министара и Владе, те да ће та подршка бити званично потврђена усвајањем овог документа на Влади. На тој линији, истакао да је документ рађен паралелно са Националном стратегијом одрживог развоја која, такође, препознаје значај позиционирања животне средине у сам врх владиних приоритета и дефинише смјернице за обезбјеђивање националних финансијских инструмената за финансирање обавеза које проистичу из правне тековине ЕУ за област животне средине и климатских промјена. Министар је нагласио да поред јасне дугорочне визије, Влада усвајањем Националне стратегије апроксимације добија јасан план рада у наредне 4 године, напомињући да ће први наредни кораци бити институционално прилагођавање у циљу што ефикасније реализације планираних активности, као и обезбјеђивање сталних националних механизама за финансирање тих процеса.
Д. Ланге је нагласио је потребно да Црна Гора преузме власништво над плановима за испуњавање стандарда ЕУ у области заштите животне средине. Први корак у том правцу је постојећа стратегија чији би се кредибилитет показао обезбјеђивањем неопходних административних капацитета и финансијских ресурса. Ланге је такође указао на значај питања управљања отпадом у складу са захтјевима правне тековине ЕУ за ову подобласт у оквиру животне средине. Истакао је да се Европска комисија радује што ће примити унапријеђени нацрт ове Стратегије.
На крају, саговорници су размијенили информације о питању заштите Улцињске солане, истичући значај дефинисања потребних средстава које ће Влада морати да обезбиједи у циљу одржавања заштите овог подручја. Саговорници су се такође сагласили да питање заштите не зависи од економске одрживости и генерисања профита. Ланге је закључио да би дјелотворна заштита Улцињске солане показала посвећеност Црне Горе испуњавању стандарда ЕУ на подручју заштите животне средине.