Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Гвозденовић-Ланге: Припреме за отварање преговора за 27. преговарачко поглавље – Животна средина и климатске промјене

Објављено: 20.06.2016. 21:30 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Министар одрживог развоја и туризма Бранимир Гвозденовић састао се са шефом Одјељења за Црну Гору у Генералном директорату ЕК за политику сусједства и преговоре о проширењу, Дирком Лангеом. Тема састанка били планови и наредни кораци Министарства у циљу усвајања Националне стратегије апроксимације за област животне средине и климатских промјена чиме ће се испунити почетно мјерило за отварање преговора за 27. поглавље - Животна средина и климатске промјене.

Министар Гвозденовић изразио је задовољство због реализованог посла у протеклом периоду, истакао да је остварен озбиљан прогрес израдом Националне стратегије апроксимације и да је Црна Гора спремна да што прије крене са имплементацијом мјера планираних овим документом. Упознао је саговорнике да је документ већ добио подршку свих ресорних министара и Владе, те да ће та подршка бити званично потврђена усвајањем овог документа на Влади. На тој линији, истакао да је документ рађен паралелно са Националном стратегијом одрживог развоја која, такође, препознаје значај позиционирања животне средине у сам врх владиних приоритета и дефинише смјернице за обезбјеђивање националних финансијских инструмената за финансирање обавеза које проистичу из правне тековине ЕУ за област животне средине и климатских промјена. Министар је нагласио да поред јасне дугорочне визије, Влада усвајањем Националне стратегије апроксимације добија јасан план рада у наредне 4 године, напомињући да ће први наредни кораци бити институционално прилагођавање у циљу што ефикасније реализације планираних активности, као и обезбјеђивање сталних националних механизама за финансирање тих процеса.

Д. Ланге је нагласио је потребно да Црна Гора преузме власништво над плановима за испуњавање стандарда ЕУ у области заштите животне средине. Први корак у том правцу је постојећа стратегија чији би се кредибилитет показао обезбјеђивањем неопходних административних капацитета и финансијских ресурса. Ланге је такође указао на значај питања управљања отпадом у складу са захтјевима правне тековине ЕУ за ову подобласт у оквиру животне средине. Истакао је да се Европска комисија радује што ће примити унапријеђени нацрт ове Стратегије.

На крају, саговорници су размијенили информације о питању заштите Улцињске солане, истичући значај дефинисања потребних средстава које ће Влада морати да обезбиједи у циљу одржавања заштите овог подручја. Саговорници су се такође сагласили да питање заштите не зависи од економске одрживости и генерисања профита. Ланге је закључио да би дјелотворна заштита Улцињске солане показала посвећеност Црне Горе испуњавању стандарда ЕУ на подручју заштите животне средине.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?